Nedavno smo poročali o možnosti izbruha vulkana na Islandiji ter o začasni preselitvi prebivalcev, ki so bili zaradi visoke vsebnosti žveplovega dioksida v zraku, ki so jo povzročali vulkanski plini, v veliki nevarnosti.
Kanal magme trenutno poteka neposredno pod mestom Grindavík in je dolg okoli 15 kilometrov. Možno je tudi, da se bo magma sprva premikala bočno proti obali in da bo do izbruha na koncu prišlo celo pod morjem. Trenutni potresni cikli so se začeli pred skoraj dvema tednoma in pol. Od takrat je bilo na tisoče potresov.
Vulkanski izbruhi so se na polotoku Reykjanes že zgodili v letih 2021 in 2022 ter letos poleti. Vsi so napovedali tudi dolge serije potresov, nevarnosti za naseljena območja pa ni bilo.
Da islandski vulkani zmorejo tudi nekaj povsem drugega, je postalo jasno spomladi 2010. Takrat so oblaki pepela, ki jih je sprožil izbruh ledeniškega vulkana Eyjafjallajökull, celo za več dni pahnili v kaos letalski promet po Evropi.
Če med temi procesi magma nekje doseže zemeljsko površje, se začne vulkanski izbruh. Vendar točnega časa pričakovanega izbruha ni mogoče predvideti. Točno lokacijo je mogoče le približno oceniti. Magma na Islandiji je trenutno še približno 800 metrov pod zemeljskim površjem.
Naslovna foto: independent.co.uk