Meteorološki izračuni so 23. 07. 2017 nakazovali primerne pogoje za razvoj superceličnih neiht v severovzhodni Sloveniji. Naša ekipa se je po pregledu kart odločila za lov na nevihte po Štajerskem.
Takoj, ko smo prispeli v Podravje smo ujeli fotogenično supercelično nevihto, ki je nad območjem Ptuja postregla tudi z večjo točo. Nevihti smo se približali iz zadnje strani, in jo po južni strani, v smeri Ormoža prehiteli. Na Ptuju smo imeli bližnje srečanje s točo, vendar smo hujšemu za las ušli. Avtomobil je zadelo le nekaj zrn večje toče.
Na poti proti Ormožu smo le prišli pred nevihto in jo prvič pogledali “v obraz”. Po nekaj hitrih fotografijah, smo nadaljevali pot proti Ormožu, kjer smo se ustavili in občudovali prekrasno rotacijo mezociklona, ki se nam je približeval. Nadaljevali smo pot proti Središču ob Dravi in se ustavili v kraju Loperšice, kjer smo spremljali dokončen razpad celice. Spodaj prilagamo nekaj fotografij, ki so jih posneli naši lovci na nevihte. Na terenu so bili Amadej Bernard, Aleš Rozman in Domen Svetlin.
… Nevihto smo nato proti Ptuju že dohiteli. Za nekaj časa smo se nahajali pod mezociklonom nevihte in opazili nekaj zanimivih izrastkov, ki spominjajo na zračne vrtince (funnel cloud). Kljub temu ne gre za prvo fazo tornada, temveč zgolj za t. i. scud cloud.
Nevihto smo nato proti Ormožu prehiteli in se ustavili v kraju Cvetkovci.
Ker se nam je nevihta hitro približevala, smo nadaljevali pot proti Ormožu. Na vzhodni strani Ormoža smo se ustavili in občudovali prekrasno rotacijo mezociklona supercelične nevihte, ki je v tem času že slabela.
Nadaljevali smo pot proti Središču ob Dravi in se ustavili v kraju Loperščice, kjer smo se “zasidrali” na preglednem polju. Nastale so še zadnje fotografije razpadajoče supercelične nevihte.
Ta supercelična nevihta je razpadla, v ozadju pa je nastala še ena enocelična nevihta, ki se je preko Haloz pomikala v smeri Središča ob Dravi. V upanju, da nevihta postane supercelična, smo se odpravili jugovzhodno od nevihte, proti Čakovcu. Omenjena nevihta je proti Središču ob Dravi hitro oslabela, smo pa ujeli (sicer iz neugodne smeri) utrinek močne supercelične nevihte, severno od Zagreba.
Ker smo pričakovali še en razvoj celic v Avstriji, ki bi potovale proti Štajerski, smo se “zasidrali” v Ljutomeru in čakali na novo akcijo. Iz smeri Avstrije se je nato razvila nevihta, ki je potovala proti jugozahodu, proti Pohorju, v enakem času se je nad Celjsko kotlino razvila manjša nevihta, ki se je hitro pomikala proti severovzhodu in se na poti proti Slovenski Bistrici nekoliko okrepila. Odpravili smo se na območje Maribora. Sprva smo lokacijo za fotografiranje iskali na območju Šentilja in Spielfelda (Avstrija), nato pa glede na pomikanje neviht odločili za Miklavž na Dravskem polju. Fotoaparate smo pognali na makedamski cesti blizu hidroelektrarne Zlatoličje in ujeli nekaj CG strel.
Ob prihodu neviht nas je zajel dež, vendar so nevihte potovale dokaj hitro in v slabe pol ure se je pokazala jasnina ter konec dogajanja. Počasi smo se odpravili proti domu.
Reportažo pripravil Aleš Rozman