Silovita neurja z ekstremno debelo točo so v soboto prizadela Podravje. Na terenu je bila tudi naša ekipa, ki je nevihto spremljala vse od Ptuja do Madžarske (Letenye – dosegla nas je toča).
Na potencialno nevarno situacijo smo obveščali že v četrtek, ko so nekateri modeli nakazovali možnost razvoja posameznih superceličnih neviht, ki bodo potovale v smeri proti severovzhodu, oz. vzhodu. Meteorološke karte strani meteologix so zelo natančno zarisale verjetno dogajanje na severovzhodu. Tudi naše karte so prikazovale potencialen razvoj zelo močnih neviht, kjer je ob debeli toči prav tako obstajala verjetnost razvoja tornada, saj je bilo v spodnjih plasteh izrazito vijačenje vetrov. Vremenska slika: Našim krajem se je približevala vremenska fronta, k nam je v višinah dotekal hladnejši in vlažnejši zrak, medtem ko je bilo v spodnjih plasteh ozračja zelo vroče – do 33°C. Ozračje je bilo na vzhodu zelo labilno. V danem trenutku je tako prišlo do prisilnega dviga toplega zraka in razvoja kumulonimbusov. Razpoložljive konvektivne energije – MLCAPE je bilo na pretek – preko 2000 j/Kg. Na višini 1500m je pihal spremenljivi veter vzhodnih smeri, v višjih plasteh ozračja pa jugozahodni oz. zahodni veter. Vetrovno striženje je bilo zelo izrazito, zato je prišlo do razvoja superceličnih neviht, kjer je znano, da se vzgornik nevihte močno vrti. Takrat nastane lepo izoblikovan mezociklon, ki ima po višini izrazite striacije, ki spominjajo na NLP (večplastne strukture v obliki letečih krožnikov).
V soboto zjutraj se je nekaj posameznih neviht razvilo v osrednjem delu države. Nato se je dogajanje preselilo proti vzhodu, kjer je okoli 12. ure bilo že zaslediti močno proženje. Nastala je nevihtna celica, ki se je ob svoji poti le še okrepila. Potovala je v smeri proti severovzhodu, kjer je pridobila supercelične parametre in tako zavila proti vzhodu (značilen pomik).
Na svoji poti proti Lendavi je prešla okolico Slovenske Bistrice, Slovenskih Konjic, Zreč, Ptuja, kjer je bila krajevno prisotna zelo debela toča – premer do 10 cm. Na območju Slovenske Bistrice so prav tako opazili zelo zanimiv oblak, ki spominja na funnel oz. lijakasti oblak.
Naša ekipa jo je spremljala severno od Ptuja, kjer smo z dronom iz varne razdalje spremljali zadevo. Drugi del ekipe se je nahajal v okolici Lendave, kjer je čakal prihod te celice.
Drugi del ekipe je v svoje objektive ujelo praktično neverjetne strukture, ki spominjajo na alejo tornadov. Večplastna supercelica je za las zgrešila Lendavo in potovala v smeri proti Pincam, na Madžarsko.
Spremljali smo jo vse do kraja Letenye, kjer nas je ujela toča. Na poti domov smo ujeli še eno potencialno supercelico, ki pa je hitro odpotovala na Goričko. Vmes so bili zelo lepo vidni novo nastali kumulonimbusi na območju Varaždina.