Zalivski tok je eden ključnih elementov globalnega sistema oceanskih tokov, znanega kot termohalinska cirkulacija ali “oceanski transportni trak”. Njegova pot se začne v tropskih vodah Mehiškega zaliva, kjer topla voda zaradi sončne toplote postane manj gosta. Ta topla, manj gosta voda se nato premika vzdolž vzhodne obale Združenih držav Amerike, kjer se sreča z Atlantskim oceanom in postane del velikega kroženja, ki vključuje tudi Severnoatlantski tok. Zalivski tok je ključen za uravnavanje podnebja, saj prenaša velike količine toplote iz ekvatorialnih območij proti severu. To ne vpliva le na obalne regije Severne Amerike, temveč tudi na podnebje zahodne Evrope. Brez tega toka bi bile evropske zime bistveno hladnejše. Na primer, podnebje v Veliki Britaniji in na Norveškem bi bilo precej bolj podobno sibirskemu, če ne bi bilo toplega vpliva Zalivskega toka.
Pismo najdete na povezavi: https://en.vedur.is/media/ads_in_header/AMOC-letter_Final.pdf
Ta tok tudi vpliva na vreme in podnebne vzorce po vsem svetu. Spremembe v njegovi moči ali smeri lahko povzročijo nenadne vremenske spremembe, vključno z bolj intenzivnimi zimami ali vročinskimi valovi. Poleg tega ima Zalivski tok pomembno vlogo v ekosistemih. Prinaša hranila, ki podpirajo pester morski svet, in vpliva na migracijske poti mnogih morskih vrst, kot so ribe in morske ptice.
Zaradi svoje pomembnosti je Zalivski tok predmet številnih znanstvenih raziskav. Znanstveniki skrbno spremljajo njegovo hitrost, temperaturo in smer, saj bi morebitne spremembe lahko imele daljnosežne posledice. Eden od glavnih dejavnikov, ki bi lahko vplival na Zalivski tok, so podnebne spremembe. Segrevanje ozračja in taljenje ledenikov, zlasti na Grenlandiji, bi lahko povečala količino sladke vode v severnem Atlantiku. To bi lahko zmanjšalo gostoto vode, ki poganja tok, in sčasoma oslabilo njegovo moč. Raziskave kažejo, da bi lahko upočasnitev Zalivskega toka povzročila večje podnebne spremembe, vključno z bolj ekstremnimi vremenskimi dogodki in spremembami v morskih ekosistemih. Zato je razumevanje delovanja in morebitnih sprememb v Zalivskem toku ključnega pomena za pripravo na prihodnje podnebne razmere in za zaščito tako naravnih kot človeških sistemov, ki so odvisni od njegovega obstoja.
Povprečni letni dvig temperatur v idealiziranem prihodnjem scenariju in podvojitvi CO2 nakazujeta na kolaps AMOC-a (atlantska meridionalna preobrnitvena cirkulacija)
Zgornja slika je bila pridobljena iz infrardečih meritev slikovnega spektroradiometra zmerne ločljivosti (MODIS) na dan brez oblačnosti nad vzhodno obalo Združenih držav. Najhladnejše vode so prikazane kot vijolična in modra. Zelena, rumena in rdeča pa predstavljajo vse toplejše vode. Temperature se gibljejo od okoli 7 do 22 stopinj Celzija.
Zadnje raziskave kažejo, da se je Zalivski tok v zadnjih desetletjih že upočasnil. Znanstveniki ocenjujejo, da se je od sredine 20. stoletja upočasnil za približno 15%. Ta upočasnitev je večinoma pripisana podnebnim spremembam, zlasti taljenju ledu na Grenlandiji, ki dodaja sladko vodo v severni Atlantik in vpliva na gostoto vode, ki poganja tok. Raziskave na to temo se nadaljujejo, saj je razumevanje teh sprememb ključno za napovedovanje prihodnjih podnebnih razmer.
Zalivski tok se v sodobni zgodovini ni ustavil za 100%. Obstajajo pa dokazi iz paleoklimatoloških raziskav, da je med preteklimi obdobji, kot je bila mlajša dryas pred približno 12.000 leti, prišlo do znatnih motenj v atlantski cirkulaciji, ki bi lahko vplivale na ta tok. Vendar takšen popoln zastoj v zadnjih tisočletjih ni bil zabeležen. Upočasnitev zalivskega toka je tako še en del velike sestavljanke, ki vpliva na vremenske ekstreme in kar bo imelo velik vpliv v prihodnosti.