Do sobote bo še prevladoval jugozahodni tip vremena (odjuga), nato nas čaka občutna sprememba vremena.
Snega ta vikend po nižinah še ne bo, saj nas bo izrazita hladna fronta nekoliko prehitro prešla. Padavine se bodo v soboto zvečer krepile in razširile nad vso državo, v nedeljo zjutraj pa bodo že oslabele in dopoldan marsikje tudi že ponehale.
Ob prehodu hladne fronte se bo hitro hladilo, vendar se zaradi prehitrega prehoda izdatnejših padavin meja sneženja ne bo uspela spustiti povsem do nižin. V nedeljo zjutraj bo predvidoma snežilo do okrog 500 m nadmorske višine, za krajši čas lahko ponekod tudi nižje, vendar učinka na tleh, zaradi pretoplih in razmočenih tal, ne bo. Še največ možnosti za kakšen centimeter snega bo na Notranjskem. Ponekod bo ob prehodu fronte zapihal okrepljen severni veter, ki bo nato hitro oslabel, vendar ne povsem ponehal. Na Primorskem bo v nedeljo zapihala šibka burja.
V nedeljo popoldan se bo oblačnost ponekod že trgala. Jutranje temperature bodo večinoma med 1 in 4 °C, dnevne pa med 3 in 7 °C.
V ponedeljek bo večinoma sončno. Jutro bo hladno, saj se bodo temperature praktično povsod spustile kar precej pod ledišče, čez dan pa se bo ogrelo do okrog 5 ali 6 °C.
V torek bo ponekod sprva še nekaj sonca, nato se bo pooblačilo in popoldan bodo na jugozahodu že možne prve padavine. V sredo bo oblačno s padavinami, te pa se bodo lahko zavlekle tudi v nadajlevanje tedna. Ker gre za tipično mejno situacijo zaradi katere lahko večji del Slovenije dobi obilno snežno pošiljko z veliko snega, lahko pa zaradi malenkost napačne postavitve zračnih mas, dobimo nekajdnevno deževje, ki bi bilo obilnejše na zahodu države. Zaenkrat se velika večina izračunov nagiba k zimskim razmeram po večini države, vendar je potrebno poudariti, da se bo napoved za naslednji teden še spreminjala.
Situacija ima zelo velik potencial za nekajdnevno sneženje in zelo zimske razmere.
Spodnje slike prikazujejo postavitev zračnih mas nad Evropo in severnim Atlantikom. Anticiklon nad Atlantikom (blokada), ki se bo povzpel visoko do Grenlandije, bo omogočil spustu doline s hladnim zrakom proti Sredozemlju. Zaradi lastnosti postavitve doline hladnega zraka, bo nad naše kraje pritekal vlažen zrak. Idealen bazen mrzlega zraka pa bo po večini Slovenije omogočal sneženje tudi po nižinah. Pomik doline hladnega zraka 100-200 km vzhodno ali zahodno lahko odloča med sneženjem ali dežjem po Sloveniji, zato napovedi zaenkrat jemljite s previdnostjo in z razumom.
Karte: Povprečje jutranjih izračunov ECMWF (23. 11. 2017), vir: wetterzentrale.de
Nove natančnejše napovedi bomo objavili že v soboto. Spremljajte nas.