V prihodnjem tednu vdor polarnega zraka?
Nekateri mediji ter vremenske strani so že objavile prihod nove polarne zračne mase nad naše kraje, ki se bo zgodila v prihodnjem tednu. Trenutno je kar nekaj razlik med evropskim modelom ECMWF in ameriškem – GFS, ki prikazujeta dva različna scenarija na prihod oz. vdor polarne zračne mase. Ameriški “riše” hladnejši in obširnejši vdor, medtem ko je naš (evropski) bolj skromen.
Vseeno pa je dobrodošlo, da smo previdni pri napovedih, ki so malce negotove, saj obstajajo razlike, ki neizogibno vplivajo na prihodnji razvoj, obseg ter porazdelitev ohladitve, ki bo nas dosegla.
Zakaj?
Spomnimo, da smo napovedovali vdor polarnega zraka “pomorske” narave v sredini januarja, takrat se je napoved tudi obdržala, saj hladen zrak ni bil celinskega izvora – med svojo potjo je bil v višjih plasteh, v spodnjih se je hitreje segrevalo, na njegovo pot pa tudi ni vplivalo večje število orografskih ovir. Zato je bilo tudi lažje simulirat in določit njegov razvoj. Izbruhi, ki prihajajo iz vzhodne Evrope (kot bo sedaj) za razliko od morskega prenašajo celinsko zračno maso arktične/polarne narave, ki se kopiči v nižjih plasteh ozračja, kar prispeva k povečevanju atmosferskega tlaka in na kraju samem gradi toplotni anticiklon, kot je rusko-sibirski. Prav zato, ker je prihod te zračne mase tesno v stiku s tlemi, je treba pri njenem gibanju upoštevati zapleten orografski sistem naše celine, ki zagotovo predstavlja oviro za njen odtok iz izvornih območij do naših krajev.
Zato nastajajo tudi določeni odmiki, ki se lahko kasneje izkažejo za “nenatančne” napovedi z marsikatere strani. Ko govorimo o dveh različnih prihodih zračnih mas lahko fizikalne značičnosti vplivajo na končen potek / scenarije dogodkov.
Vseeno pa lahko pritrdimo, da nas bo v drugem tednu zajel polarni mraz. Za obseg ter časovno trajanje le tega pa bomo raje malce počakali. Najverjetneje bo segel krepko nad Sredozemlje, kjer se bo nato tvorilo plitvo ciklonsko območje.
Slika prikazuje napoved temperature na 850 hPa, to je na približno 1500 metrih nadmorske višine, izračunano za prihodnji torek, 7. februarja. Primerjava med modeloma ECMWF in GFS.
Slika prikazuje napoved temperature na 850 hPa, to je na približno 1500 metrih nadmorske višine, izračunano za prihodnji torek, 7. februarja. Primerjava med modeloma ECMWF in GFS.
Foto primerjave: WXCHARTS