Na razvoj neviht superceličnega tipa z debelo točo smo opozarjali že v torek. Naposled je bila tudi sreda zelo vremensko burna, saj se je v poznih popoldanskih oz. večernih urah na vzhodu države (Celje, Podčetrtek, itd.) razvilo močnejše neurje s točo. Vročinski val je dodobra “zavrel” ozračje, saj se je potencialna konvektivna energija skoraj vsak dan gibala med 2200-3000 J/kg.
Razvoj dogajanja v petek – Napoved Storm alarm map:
Danes lahko po državi in v naši okolici zopet pričakujemo izjemno nestabilno vreme. Že pred samim prehodom hladne fronte se bodo pričele pojavljati posamezne nevihte, ki se bodo nato ob stiku s hladno zračno maso razširile nad večji del države ter potovale v smeri proti vzhodu, severovzhodu. Zaradi velike temperaturne razlike med zračnima masama ter obilice konvektivne energije (2500+ J/kg) lahko marsikje zopet pričakujemo zelo burno dogajanje. Pogoji niso tako izraziti, kot v sredo, vseeno pa se bodo ponekod (oranžna, rdeča barva) lokalno razvila neurja s točo, ki bo ponekod lahko tudi debelejša. Prehod nevihtne linije bo hiter, kar v praksi pomeni tudi močan nevihtni piš – vetrolom, ob obilici energije velja opozoriti tudi na udare strel ter močnejše nalive. Z oranžno barvo smo označili tudi okolica Kopra, kjer se nevihte lahko pojavijo ponoči.
Model ICON-D2 je do potankosti zadel situacijo v okolici Ljubljane. Jutranja sondaža je prikazovala močan t.i. veering (striženje) v višjih plasteh, pad temperature na višini je bil optimalen, konvektivna energija pa je bila okoli 2400 J/kg v trenutku pričetka proženja. Prav na predfrontalno dogajanje smo bili posebej pozorni, saj so bili pogoji več kot odlični. Potencialne nevihte bi bile precej stacionarnega značaja, kar bi v praksi pomenilo večjo količino debele toče v razmeroma manjšem krajevnem razmaku. Prav to se je tudi zgodilo, ko se je okoli 15. ure nad Grosupljem razvila močnejša supercelica. Poročali ste o toči s premerom 5 cm.
Dogajanje se je takoj po 16. uri s strani Avstrije preselilo tudi na območje Pohorja in Maribora, kjer je v Brestrnici padala kot jajce debela toča. Orografske ovire oz. razgiban relief lahko tudi nevihto krepi, lahko pa tudi oslabi (v tem primeru se je okrepila). Močnejša nevihtna linija s silovitim vetrom je prešla skrajni severovzhod, kjer večje toče ne bilo. Zaradi vetra pa je bilo zaradi vetrolom kar nekaj klicev k dežurnim službam. Ko je linija dosegla območja Varaždina in Čakovca se je razvila nova supercelična nevihta, ki je na tistem območju zopet poskrbela za točo s premerom 5 cm. Najhuje so jo v tem tednu odnesli severni sosedje, kjer je v sredo in v petek ponekod padala toča s premerom kar 7 cm. Dvojna “runda” je povzročila ogromno škode na poljščinah, vrtovih ter stanovanjskih objektih.