Vremenske karte končno postajajo bolj obarvane z modro barvo, kar je voda na mlin vsem ljubiteljem zime. Višinska dolina z vremensko fronto se bo že danes spustila precej južneje, kar bo rezultiralo v rahle padavine (tudi snežne), ki bodo bolj verjetne na severu in v notranjosti države. Meja sneženja bo okoli 500m in nižje, še posebej v noči na sredo. Jutranje temperature bodo nižje, kot smo jih bili vajeni. V petek in soboto bomo po večjem delu Slovenije izmerili med -2 in -3°C. Nadaljevanje pa bo potem povsem zimsko. Nad Severnim morjem bo ob spustu hladne zračne mase nastal plitev ciklon, ki bo potoval proti zahodu, predvidoma do Nemčije, kjer bo lahko malenkost bolj stacionarne narave zaradi sekundarnih ciklonov, ki bodo nastali vzhodno in južneje ob vdoru arktičnega zraka, ki bo objel praktično celotno Evropo. To lepo prikazuje slika temperature na ploskvi 500 hPa, kjer so ta območja označena s klasično “L” oznako. Razlog za tako formacijo tiči v visokem zračnem pritisku, ki bo nad severnim Atlantikom vladal kar nekaj časa in predstavljal “blokado”.
Omeniti je potrebno dejstvo, da je situacija v drugem tednu še precej nepredvidljiva, saj se na nastanke in definicije teh ciklonov ni mogoče v potankosti zanesti, vsaj kar se iz vidika sneženja tiče. Dejstvo je, da nas bo objel hladen zrak, kar je povsem dobrodošlo za letni čas, v katerega smo vstopili. Ob trenutnih projekcijah je povsem možno, da bo nad Genovskim zalivom nastal nov ciklon, ki bo našim krajem v soboto oziroma v noči na nedeljo prinesel zimsko situacijo s sneženjem, ki se lahko spusti do nižin. Meja sneženja se bo hitro spuščala, več o tem bo govora v prihodnjih dneh.
Objavljamo tudi višino snežne odeje, ki jo modeli GFS nakazujejo do 10. decembra. Če gledamo malce dlje, je napoved za ljubitelje snega še boljša, ampak z oddaljenostjo termina precej nerealna in spremenljiva. V nedeljo trenutno modeli “rišejo” med 5 in 10 cm snega po nižinah Slovenije – precej podobna situacija, kot ob nedavnem sneženju, ki nas je prešlo 22. novembra.
Karte novozapadlega snega lahko preverite tukaj: KARTA NOVOZAPADLEGA SNEGA
Da se še dotaknemo verjetnostne oz. ansambelske napovedi ter stanja, ki se nakazuje ob koncu druge decembrske dekade:
Tudi model za Ljubljano jasno nakazuje ohladitev in dotok hladnega zraka s prehodom fronte in deževjem/sneženjem med 8. in 9. decembrom. Naposled lahko zaradi “plesa ciklonov” v neposredni bližini računamo tudi na nekaj sneženja v prihodnjem tednu, kar je še relativno težje napovedljivo (raje sproti). Rdeča črta prikazuje povprečno temperaturo v obdobju med 1991-2020, bela pa dejansko stanje, na katerega računamo. Odklon bo med 2 in 5 stopinj Celzija v negativo, kar pomeni, da nas bo obiskala zima.
Odgovor se glasi: Da. Seveda po trenutnih projekcijah in naših napovedih, ki temeljijo na podlagi spremljanja številnih modelov: NAO indeks, zonalni veter, MJO, postavitev zračnih mas, kakor tudi polarnega vrtinca, itd…
Pozitivna faza NAO: Značilna je okrepljena ciklonska aktivnost nad severnim Atlantikom, kar vodi do močnejšega zahodnega zračnega toka. Ta lahko pomaga ohranjati stabilnost polarnega vrtinca in ga zadržuje nad polarnimi območji.
Okoli 15.12. se NAO indeks vrača v pozitivno fazo, nad Arktiko se bo pričelo nenavadno segrevat, kar lahko vodi v oslabitev polarnega vrtinca in oslabitev zonalnih vetrov, kar nakazuje tudi graf s strani ECMWF. MJO bo ob koncu leta med 5 in 6 fazo. To lahko rezultira v nadpovprečno topel zaključek decembra, z relativno majhno možnostjo vdorov hladnega zraka – nekaj podobnega, kar smo bili vajeni v začetku in v sredini novembra. Če potegnemo črto smo tega v preteklih obdobjih že vajeni in lahko računamo na topel zaključek leta in verjetno tudi začetek januarja.
Vir nekaterih fotografij: WXCHARTS