Na območju Iberskega polotoka se nahaja ciklonsko območje, nad Atlantikom pa proti Skandinaviji sega območje visokega zračnega pritiska. Nad zahodno Rusijo se prav tako nahaja globlejše ciklonsko območje, ki regiji ponekod prinaša obilno sneženje, delu Evrope pa nizke temperature. Z vetrovi severnih in vzhodnih smeri nad velik del Evrope doteka hladnejši zrak. Za naše kraje bo najpomembnejše ciklonsko območje nad Iberskim polotokom. To se bo v prihodnjih dneh, preko Sredozemlja, osrednje Italije in južno od nas, pomikalo proti vzhodu Evrope. Vpliv tega sistema na naše kraje bo največji v sredo, ko bodo nad naše kraje iz južnih smeri prihajale občasne padavine. Zaradi dovoljšnje zaloge hladnega zraka bo povsod, razen po nižinah Primorske, snežilo.
Ciklonsko območje bo iz smeri Iberskega polotoka potovalo proti vzhodu (preko osrednje Italije). Karta prikazuje postavitev zračnih mas v noči na sredo. Gre za izračun Evropskega meteorološkega modela. Vir: Meteociel.fr
V noči na sredo se bo oblačnost zgostila. Zjutraj se bodo padavine od juga razširile nad vso državo. Na Primorskem se bo okrepila burja. V sredo čez dan bo oblačno z občasnim sneženjem. Jutranje temperature bodo od -3 do 0 °C, dnevne pa od -2 do 2 °C. V noči na četrtek bo sneženje v zahodni Sloveniji ponehalo, na vzhodu in jugu pa bo še občasno snežilo. V četrtek bo večinoma oblačno, v vzhodni Sloveniji bo občasno še rahlo snežilo. Jutranje temperature bodo od -5 do -1, najvišje dnevne pa od -1 do 4 °C.
Glede na trenutne izračune meteoroloških modelov bo po nižinah večinoma zapadlo od 5 do 10 cm novega snega, v hribovitih predelih pa večinoma od 5 do 15 cm, ponekod lahko ob ugodni temperaturi tudi več. Količina snežne odeje bo odvisna od temperature. V krajih s temperaturami pod lediščem bo učinek sneženja veliko višji kot v krajih s temperaturami malo nad lediščem. Natančnejšo napoved višine novozapadlega snega bomo izdali v torek popoldan.
Proti koncu tedna bo večinoma zmerno do pretežno oblačno in suho. Po nižinah in kotlinah se bo lahko večinoma časa zadrževala megla ali nizka oblačnost, višje pa bo občasno nekaj sonca. Jutranje temperature bodo malo pod lediščem, dnevne pa malo nad lediščem. Izrazitejše otoplitve zaenkrat ni na vidiku.
Ansambelski izračuni meteorološkega modela GFS. Kažejo na nadaljevanje zimskega vremena z ne preveč nizkimi temperaturami. Izrazitejše otoplitve ali odjuge ni na vidiku. Odebeljena rdeča krivulja prikazuje povprečno temperaturo na višini zračnega tlaka 850 hPa (cca. 1500 m) v zadnjih 30 letih. Ostale krivulje prikazujejo različne izračune modela. Z oddaljenostjo termina so si izračuni med sabo različnejši. Razbrati je tudi, da nam vsaj do sredine februarja ni treba skrbeti zaradi nadpovprečnih temperatur. Vir karte: wetterzentrale.de
P. S.: Z oddaljenostjo se natančnost vremenske napovedi zmanjšuje, zato poudarjamo, da lahko z oddaljenostjo termina prihaja do večjih odstopanj. Napoved za sredo bomo po potrebi ponovno objavili v torek zvečer. Napoved je izdana na podlagi trenutnih izračunov meteoroloških modelov ECMWF, GFS, ALADIN in WRF.
Prispevek pripravil: Aleš Rozman