Po prehodu vremenske fronte ob koncu tedna se je na Balkanu ponovno precej ogrelo. V večjem delu srednjega Balkana so danes izmerili temperature med 31 in 34 °C, v Mostarju se je živo srebro povzpelo celo do 36 °C. Še bolj vroče vreme tam pričakujejo v prihodnjih dneh, ko se bo marsikje ogrelo celo na okoli 40 °C. Nad srednji del Evrope pa se pomika ciklon z veliko bolj svežim zrakom, ki bo jutri in v prihodnjih dneh vplival na vreme v tem delu stare celine. Med afriško zračno maso, ki jo prinaša anticiklon, in atlantsko zračno maso, povezano s ciklonom, je tudi več kot 15 °C razlike. In naši kraji se bodo jutri nahajali ravno nekje na meji med obema vremenskima sistemoma, zato bo ozračje pri nas nestabilno, k intenzivnosti vremenskega dogajanja pa bo svoje dodal še močan južni do jugozahodni zračni tok, ki bo poleg vetrovnega striženja poskrbel tudi za stalen dotok toplega in vlažnega zraka. Več v nadaljevanju in napovedi neviht.
Predfrontalno dogajanje pričakujemo pred prihodom vremenske fronte. Težišče tega dogajanja bo v zahodni Sloveniji, kjer bodo prve nevihtne celice možne že zgodaj dopoldne. Tekom dneva se bo nevihtna aktivnost krepila in pojavijo se lahko tudi že močnejše nevihte z nalivi, sunki vetra in točo. Na vzhodu bo večji del dneva še prevladovalo suho in deloma tudi sončno vreme.
Frontalno dogajanje nas čaka zvečer in v noči na četrtek. Pričakujemo, da bo Slovenijo prešla močnejša nevihtna linija, ob njenem prehodu pa bo marsikje zapihal tudi viharni zahodni do jugozahodni veter, katerega sunki bodo ponekod lahko presegli hitrost celo 100 km/h. Najburnejše vremensko dogajanje fronta prinaša Obali, kjer bo zapihal močan nevihtni veter ponent. Pričakujemo zelo razburkano morje, valovi pa bodo udarjali tudi ob obalo.
Naši lovci na nevihte bodo jutri na terenu. Dogajanje bomo redno spremljali in vas preko naše facebook strani Neurje.si redno obveščali o stanju po Sloveniji in okolici.
Izdano: 27. 06. 2017, ob 21:15
Velja: OD 28. 06. 2017 (07:00) DO 29. 06. 2017 (18:00) / glavnina v sredo OD 17:00 DO 00:00
V sredo se nam obeta zelo nevarna vremenska situacija. Postavitev zračnih mas bo v sredo in v noči na četrtek idealna za proženje zelo močnih neviht nad območjem severnega Jadrana. V severni Italiji obstaja nevarnost nastanka tornadov, lokalno je pričakovati debelo točo in silovite, tudi rušilne sunke vetra, ki lahko povzročijo večjo gmotno škodo. Ob močnih, dolgotrajnejših nalivih na tem področju obstaja tudi velika nevarnost nastanka hudourniških poplav.
SLOVENIJA: Za zahodno Slovenijo smo izdali najvišjo stopnjo nevarnosti, LEVEL 3. Tam bodo neurja predvidoma najmočnejša. Za ostali del Slovenije smo izdali 2. stopnjo nevarnosti oz. LEVEL 2. Izpostavili (vijolčne črte) smo še območje osrednje Slovenije z Notranjsko in Gorenjsko, kjer bo nevarnost silovitih sunkov vetra največja.
Prve posamezne (predfrontalne) nevihte v zahodni Sloveniji pričakujemo že zgodaj dopoldan, čez dan se bodo te lahko pojavile tudi ponekod v notranjosti države. Ob nevihtah bodo možni močnejši nalivi, sunki vetra in toča.
Glavnino dogajanja pričakujemo zvečer in v noči na četrtek. Nad Furlanijo bodo nastali močni nevihtni sistemi, ki se bodo nato pomikali preko Slovenije. Smer potovanja neviht bo JZ->SV, smer potovanja vremenske fronte pa Z->V. Ob predvideni nevihtni liniji se bodo pojavljali siloviti sunki vetra, ki lahko lokalno povrzročajo večjo gmotno škodo! Krajevno bo padala tudi toča. Nevihtni sistem bodo spremljali tudi močni nalivi. Zaradi primernih vetrovnih pogojev obstaja predvsem na Primorskem možnost nastanka tornada ali vodnih tromb.
Ob predvidenem prehajanju močne nevihtne linije pričakujemo lokalno silovite sunke vetra. Jugozahodni veter lahko ob prihodu nevihte v sunkih presega hitrost 100 km/h. Lokalno lahko sunki presežejo tudi hitrost 130 km/h. Takšen veter je za Slovenijo dokaj redek pojav, zato ob morebitnem nevihtnem pišu pričakujemo možnost povzročitve večje gmotne škode v obliki podiranja dreves, odkrivanja streh in premetavanja izpostavljenih predmetov.
Ob močnih nevihtah bo lokalno padala tudi toča, ki lahko v premeru, predvsem v zahodni Sloveniji, presega 3 cm. Lokalno lahko ob nalivih pade večja količina toče.
Zaradi narivanja vlage ob pregrade lahko lokalno ob močnih nevihtah pade zelo velika količina dežja. V zelo kratkem času lahko lokalno pade tudi od 50 do 100 mm dežja, kar predstavlja nevarnost poplavljanja hudourniških vodotokov.
>> SPREMLJAJTE RADARSKO SLIKO PADAVIN <<
Radarske slike padavin so pokazatelj trenutnega stanja padavin nad določenim področjem. Prikazujejo razporeditev in jakost padavin. Iz animacije lahko razberemo tudi smer potovanja padavinskih oblakov. Radarske slike padavin so glavni pripomoček oz. velika pomoč lovcem na nevihte saj iz oblik in intenzitete celic lahko razberemo ali gre za supercelično ali enocelično nevihto, prav tako lahko razberemo smer in hitrost potovanja nevihte, v veliko primerih lahko ugotovimo tudi ali nevihta nosi točo ter kako močni so nalivi.
>> MOŽNOST TOČE ZA SLOVENIJO <<
Možnost toče vam prikaže trenutno možnost toče na določenem območju RS. Območje, kjer je prisotna oranžna barva ponazarja srednjo možnost toče, rdeča barva pa nakazuje veliko možnost toče, lahko da tudi večje sodeč po intenziteti pojava in reflektivnosti radarske animacije oz. slike. Vir: ARSO
Ekipa Neurje.si