Temperatura se v prihodnjih dneh ne bo kaj bistveno spremenila – v bistvu bo še naprej nad dolgoletnim povprečjem, kar pomeni, da bo mesec februar najtoplejši v zgodovini modernih meritev 1991-2020. Odklon temperatur je v povprečju znašal okoli +5°C, kar predstavlja zelo veliko vrednost in zimski čas praktično pretvarja v občutek pomladnega. Naša napoved vrhunca letošnje zime – ko smo 19. januarja napovedali, da bo verjetno takratno sneženje vrhunec zime glede na trend in stanja polarnega vrtinca, bo očitno veljala kot točna, pa čeprav so bili ljubitelji zime precej skeptični (pričakovano). Zime ni na vidiku in z gotovostjo lahko pritrdimo, da kakih večjih zimskih vdorov hladnega zraka ne bo za pričakovati, saj se tudi v prvi dekadi marca nakazujejo nadpovprečno visoke temperature pod vplivom južnih, jugozahodnih ter zahodnih zračnih tokov. Ciklonska območja, ki se bodo formirala na zahodu bodo tako polarne zračne mase potisnila daleč stran od naših krajev.
Kako vreme nas čaka?
Po današnjem prehodu vremenske fronte se vreme kaj dosti ne bo stabiliziralo v smislu daljšega sončnega obdobja. V bistvu bo tudi prvi teden v marcu precej deževen, saj bo nad Sredozemljem proti koncu februarja nastal sekundaren ciklon, ki bo glavnino padavin zaradi lociranosti prinesel prav Italiji. V tem “paketu” bomo tudi mi do naslednjega petka preko južnih tokov prejeli kar nekaj padavin – več v opisih spodnjih fotografij. Zaradi plitvega ciklonskega območja in izrazitih vetrov lahko računamo na prvo letošnjo večjo pošiljko saharskega peska – 29.2. Ob prisotnem deževju bo tako marsikateri jekleni konjiček potreben obiska pralnice.
Zračni tlak v Evropi po različnih dnevih – desno v kotu. Bodite pozorni na zadnjo sliko in formacijo sekundarnega ciklona na Jadranu.
Središče ciklona bo znašalo okoli 995 milibarov. Močan veter bo ponesel pesek iz Sahare daleč proti severu – vse do Nemčije in Poljske. Ob močnem južnem vetru lahko pričakujemo tudi višje temperature.
In še prikaz RT, ki jasno prikazuje južni tok in dotok toplega afriškega zraka, kakor tudi peska. Hladne zračne mase bodo zelo oddaljene od naših krajev.
Skupna višina padavin bo do 2. marca v Evropi kar velika. Na alpsko-dinarski pregradi lahko računamo tudi do 400 mm padavin v obdobju 1 tedna. Težav z vodotoki sicer ne pričakujemo.
Avtor naslovne fotografije: Simona Petek