Nova sezonska napoved za mesec junij prinaša nadpovprečno toplo in suho vreme za večji del Evrope. Negativne anomalije geopotencialnih višin so prisotne nad Severno Evropo, nad ostalim delom pa so prisotne večinoma pozitivne anomalije.
Zemljevid prikazuje višino 500mb (v dekametrih) in anomalijo (v metrih) za junij 2025(vir weatherbell)
Posledično je tudi temperaturna karta temu primerna, povprečne temperature so prisotne le nad Skandinavijo in baltskimi državami, drugod pa so temperaturne anomalije pozitivne. Še posebej nad Balkanom, kjer je odstopanje med +2 °C in +3 °C.
Padavinske anomalije so temu primerne, če gre verjeti izračunu, nas čaka zelo suho vreme še posebej nad nami in Balkanom.
Sicer pa evropski sezonski izračun je zgrešil, kar se tiče Slovenije, vse pomladne mesece in kot vedno ga treba vzeti z veliko rezervo.
Zadnji podatki kažejo, da bodo krajevne padavine ob vplivu oslabljene vremenske fronte le na severu in deloma osrednji Sloveniji, to je precej drugače od zadnje napovedi v sredo. V hribovitem svetu zahodne Slovenije lahko pade tudi več kot 50mm dežja. Južni deli (npr. Dolenjska, Bela krajina) naj ne bi dobili dežja – tam bo le oblačno. Na severu (okoli Ljubljane, Gorenjska, Štajerska) pa so še vedno možne plohe in nevihte. Sprememba je nastala, ker bo anticiklon nad Alpami in Balkanom preprečil, da bi se oblačnost razširila proti jugu in bo vremenska fronta oslabljena.
Jutri bo sprva večinoma sončno, čez dan se bo oblačnost na severu povečala, popoldne se bodo na severu začele pojavljati krajevne plohe in nevihte, v osrednji in južni Sloveniji bo pihal jugozahodni veter, na severovzhodu bo popoldne zapihal okrepljen severni veter, najvišje temperature bodo na severozahodu okoli 23 °C, drugod med 25 °C in 30 °C.
V noči na ponedeljek bodo padavine s plohami in nevihtami zajele tudi osrednjo Slovenijo, pihal bo vzhodni veter, burja na Primorskem se bo okrepila. V ponedeljek bo sprva oblačno, zlasti na severu bodo še krajevne padavine, ki bodo dopoldne ponehale, čez dan se bo postopno zjasnilo, najvišje temperature bodo med 18 °C in 23 °C, na Primorskem do 28 °C.
Vremenski modeli (kot sta ICON in ECMWF) so prvotno ocenjevali drugače. Za južno Slovenijo je napoved zdaj zanesljiva prek 80 %, za sever pa so še vedno možne spremembe v podrobnostih (npr. točen čas padavin). Če ste na jugu, dežnik ni potreben; na severu priporočamo, da ga imete pri sebi. Jasneje bo po jutrišnjih jutranjih izračunih.
Sicer pa situacija za severovzhod ni nedolžna. Jutri popoldne bo zaradi konvergence vetrov verjeten razvoj krajevnih neviht s točo in močnimi nalivi. V osrednji Sloveniji bo jugozahodni veter prinašal toploto in vlago, kar poveča tveganje za nestabilnost ozračja. Na severovzhodu bo okrepljen severni veter prinesel hladnejši zrak, ki bo ob stiku s toplim jugozahodnim tokom okrepil konvekcijo in možne nevihtne pojave.
V torek bo pretežno jasno s svežim jutrom, ponekod bo pihal šibak vzhodni veter, burja na Primorskem bo oslabela, najvišje temperature bodo med 21 °C in 26 °C, na Primorskem do 31 °C.
Posledično bodo tudi temperature v naslednjih dneh nekoliko višje kot je kazalo in ohladitev ne bo tako občutna. Prehodno se bo osvežilo, toplo junijsko sonce pa bo od torka naprej vse toplejše in bolj vroče. V drugi polovici naslednjega tedna bo nad Evropo nastal omega blok s središčem nad južnim delom Skandinavije.
V sredo bo sončno, pihal bo šibak vzhodni veter, na Primorskem šibka burja, najvišje dnevne temperature bodo med 24 °C in 29 °C, na Goriškem do 34 °C.
V četrtek bo sončno, pihal bo šibak vzhodni veter, na Primorskem šibka burja, najvišje dnevne temperature bodo med 24 °C in 29 °C, na Goriškem do 34 °C.
To pomeni, da bomo pod vplivom šibkih vzhodnih vetrov. Ob šibki burji bo vročina pritisnila na Primorskem.
Ker bodo jutranje temperature ob vzhodnih vetrovih razmeroma nizke, sploh torkovo jutro bo precej sveže za ta letni čas, ne moremo govoriti o vročinskem valu, morda le na Primorskem, pa še tam osebno temu ne verjamem.
Pogledi v prihodnost glede vremenskih razmer ostajajo konsistentni z napovedmi, saj modeli kažejo na oblikovanje vse obsežnejše atmosferske blokade nad severnim delom Atlantskega oceana. Takšna blokada bi lahko pomembno vplivala na vremensko dogajanje tudi v naših krajih, saj običajno pomeni stagnacijo vremena in dolgotrajnejše obdobje enakih vremenskih razmer. V našem primeru pa bi lahko pomenila povišano vremensko dinamiko, kar bi se poznalo v večji razvejanosti vremenskih pojavov, kot so pogostejše padavine, spremenljive temperature in povečana oblačnost.