Mnogi od nas se zadnje čase sprašujemo kam je odšla zima in kdaj se bo vreme vrnilo v normalne in temu času primerne temperature. V preteklih dneh na vreme pri nas vplivajo zahodni do jugozahodni vetrovi, ki prinašajo nadpovprečno visoke temperature, kjer dnevni odkloni znašajo med 5 in 10 stopinj Celzija. Tako bo tudi v tem tednu, ko bo še prevladoval atlantski tip vremena. Ob višjih temperaturah pa bo nad naše kraje stekal nekoliko bolj vlažen zrak, zato se bo predvsem v sredo možnost padavin v zahodnih krajih povečala. Nekoliko več oblačnosti bo prav v sredo, ko bodo v zahodni polovici države možne rahle padavine v obliki ploh. Več jasnine bomo po meglenih jutrih deležni na vzhodu države, kjer bodo dnevne temperature tudi najvišje. Nekoliko več padavin bo v soboto oz. v nedeljo, ko nas bo prešla vremenska motnja. Glavnina padavin bo zaradi orografije locirana na severozahod in jug države.
Kdaj se vrača zima?
Spodnja fotografija ansambelske napovedi prikazuje temperaturo in vlago za Ljubljano v obdobju prihodnjih 14 dneh. Rdeča krivulja prikazuje dolgoletno povprečje temperature od 1991-2020. Nekoliko večje padavinsko dogajanje je na grafu vidno tudi okoli 11. februarja, kar nakazujejo poskočne krivulje – poslabšanje v obliki dežja v roku dveh dneh. Temperatura se bo očitno v normalno vrnila šele okoli 15. februarja, ko bi utegnilo vreme postati znova zimsko. Ko govorimo o zimskem vremenu je mišljeno predvsem to, da bodo jutranje temperature pod lediščem in ne okoli 10 stopinj Celzija, kot jih imamo sedaj. Padavin v obliki sneženja ni na vidiku, je pa lahko med ohladitvijo meja sneženja seveda nižje, kot je to običajno. Kar se poslabšanje tiče bomo seveda sproti poročali o morebitnih spremembah, kakor tudi možnosti sneženja. Vsekakor pa je pomlad več kot očitno bližje, kot se zdi.
Nekoliko bolj vetrovno stanje pričakujemo od petka naprej, ko bodo sunki vetrov precej izraziti. Okrepljen veter bo posledica izrazite menjave zračnega tlaka po Evropi.
Dodatne fotografije o vremenu v tem tednu:
Prekritost z oblačnostjo v sredo in skupna višina padavin, ki jo modeli nakazujejo do četrtka zvečer. Več padavin bo v soboto in v nedeljo.
Topel zahodni / jugozahodni vetrovni tok, ki bo skrbel za višje temperature od povprečja. Spodnja fotografija nakazuje spremembo okoli 13.2. in verjetno ohladitev v drugi dekadi februarja.
V soboto bo območje visokega zračnega pritiska po Evropi pričelo hitro padat. Ob prehodu vremenske fronte bo nad Sredozemljem nastal sekundaren ciklon, ki bo skrbel za dotok nekoliko vlažnejšega zraka nad našo širšo okolico.
Več informacij in kart si lahko ogledate na NEURJE WRF.
Naslovna fotografija: Nataša Sirk