Medicane (MEDIterranean hurriCANE) oz. Medikan je meteorološki izraz, ki se uporablja za opis nevihte oz. ciklonskega območja tropskih značilnosti, ki nastane v Sredozemskem morju ali njegovi okolici. Te nevihte so podobne orkanom, vključno z močnimi vetrovi in močnimi padavinami, vendar so običajno šibkejše od tropskih ciklonov, ki se pojavljajo v tropskih območjih. Medikan pogosto nastane jeseni, ko se topla voda Sredozemskega morja sreča s hladnejšim zrakom nad kopnim, kar lahko povzroči nastanek močnih neviht, ki lahko povzročijo poplave in druge vremenske katastrofe. Medikan se lahko razvije, ko se vdori hladnega zraka premaknejo daleč proti jugu nad Sredozemsko morje. Čeprav nižjo atmosfero segreva topla voda, zgornja atmosfera ostaja hladna, kar povečuje razliko v navpičnem temperaturnem gradientu – hitrost spreminjanja temperature z višino – in nestabilnost. Konvekcija se lahko razvije v bližini središča že obstoječega hladnega jedra in območja nizkega tlaka. Sčasoma lahko sproščena latentna toplota, ki jo prenaša konvekcija, spremeni ciklon v toplo jedro s povezanimi tropskimi značilnostmi.
Temperatura morja je na zahodu in jugu Sredozemlja še vedno visoka. Giblje se med 24 in 26°C, kar nudi dobre pogoje za razvoj plitvih ciklonskih območij. V prihodnjem tednu lahko bržkone ob potencialnem nastanku medikana obilne padavine prizadenejo Grčijo.
Medikan v Sredozemlju ni zelo pogost pojav, lahko pa se zgodi večkrat na leto, predvsem jeseni, ko so razmere za njihov razvoj najbolj ugodne. Čeprav lahko nastanejo, niso tako pogosti kot tropske nevihte ali orkani v tropih. Zaradi podnebnih sprememb je pričakovati, da se bosta pogostost in intenzivnost medikanov v prihodnosti povečala, kar bo lahko pomembno vplivalo na obalne regije Sredozemlja.