V sredo, 1. 7. 2020 je večji del dneva prevladovalo sončno, vroče in soparno vreme. Popoldan so nad Kamniško Savinjskimi Alpami nad nad severovzhodnim delom osrednjeslovenske statistične regije nastale krajevne nevihte, ki so se pomikale v smeri Koroške, Savinjske in Zasavske regije. Lokalno so nastajali močnejši nalivi s točo. Posebej gre izpostaviti nevihtno dogajanje nad vzhodnim robom Celjske kotline z okolico ter nad delom Zasavja (Trbovlje z okolico). Med Trojanami in Vranskim se je nevihtna celica razvila v nevihto superceličnega tipa in na območju Vranskega z okolico postregla z večjo točo, silovitimi nalivi in sunki nevihtnega piša. Nevihta je nato potovala v smeri Celja a je na srečo na svoji poti oslabela. Nevihtna aktivnost se je nato hitro razširila v smeri Zasavja, kjer so nastajale močne nevihtne celice s silovitimi nalivi in debelo točo. V tem delu dogajanja je bilo najhuje na območju Trbovelj.
Debela toča, ki je ponekod v premeru dosegla debelino okrog 4 cm, je ponekod na območju Vranskega in Trbovelj povzročila gmotno škodo na poljščinah in avtomobilih.
Radarska slika padavin v času, ko se je nevihta med Trojanami in Vranskim razvila v supercelično nevihto in potem na poti proti Celju oslabela. Nove nevihtne celice pa so se razvile nad Zasavjem, ko je nad Trbovljami padala debelejša toča. Vir: ARSO
Slika vseh udarov včerajšnjih strel ob nevihtah. Izrazito izstopa nevihta nad območjem Vranskega in Zasavjem. Pestro je bilo tudi ponekod na Hrvaškem, v Avstriji in Italiji. Vir karte: lightningsmap.org
Naša ekipa vas je preko družabnih omrežij, tako kot vedno, obveščala o dogajanju. Hvala pa predvsem Vam, ki ste nas obveščali o stanju vremena pri vas.
Pogled na supercelično nevihto nad Vranskim iz smeri Celjske kotline. Tina Hrastnik, hvala za poročanje in krasno fotografijo.
Iz nevihtnega nakovala so na območju Celja zvečer nastali tudi oblaki tipa mammatus. Fotografijo nam je poslal Marko Zupanec.
Prispevek pripravil: Aleš Rozman