💭 Od danes naprej lahko do sredine prihodnjega tedna računamo na stabilno vreme, brez padavin. Ker smo šele v prvi dekadi avgusta je o kakršnem zadnjem vročinskem valu težko govorit, saj se lahko tudi proti koncu meseca vzpostavi nov afriški greben. Prva fotografija lepo prikazuje o kakem odstopanju bo govora glede temperatur, ki bodo dosegale 35°C (še posebej na jugovzhodu).
Kdaj sledi poslabšanje? 💧
Zaradi novih visokih temperatur bo prišlo do močnega segrevanja višjih plasti ozračja, kakor tudi dviga temperature morja, ki se lahko približa ali celo doseže 30°C. Naj samo omenimo, da smo v tej fazi, ko bodo atlantske motnje čedalje izrazitejše – plitvejši cikloni s frontami in dotok bolj hladnega zraka, kot je običajno v mesecu juliju. To pomeni, da lahko zaradi izrazitih razlik med zračnimi masami pričakujemo burno vremensko dogajanje, kjer bodo možna neurja. Čeprav je do naslednje motnje to le špekulacija na podlagi znanja in izkušenj, se na prvi fotografiji vseeno prikazuje padec temperatur in velika verjetnost padavin (od 16.8. naprej). Nevihte bodo možne že v prihodnjo sredo in v četrtek, nato pa ob koncu tedna sledi prehod vremenske fronte, ki bo povezana z novonastalim ciklonom v okolici Britanskega otočja. Pot ciklona je nemogoče predvidet, lahko pa računamo na razvoj sekundarnega ciklona nad Sredozemljem, ki bo poskrbel za nekaj več nestabilnosti od prihodnje sobote naprej.
Ohladitev po 15.8.? ☔️
Bolje povedano – temperature v skladju s povprečjem. Le te bodo čez dan znašale med 25 in 27°C, kar je povsem v razmerju, ki je značilno za drugo ali tretjo dekado avgusta. Do tedaj je še razmeroma daleč, zato se bomo vzdržali napovedi za obdobje od 20.8. naprej.
Vir naslovne: wxcharts