NAPOVED JE BILA 1. 9. 2017, ob 10:00 OSVEŽENA
Hladna fronta, ki se nam približuje bo v petek in soboto poskrbela za dokaj pestro vremensko dogajanje. Fronta se bo nad Alpami upočasnila, nad severno Italijo pa bo posledično nastalo plitvo ciklonsko območje. Nad naše kraje bo z jugozahodnimi vetrovi v višinah pritekal zelo vlažen zrak, ozračje bo nestabilno. Pregreto Jadransko morje in predhodna pregretost ozračja na celini bosta močno prispevala k intenzivnim padavinam na lokalni ali ravni.
Energijski pogoji (CAPE) bodo za razvoj nevihtnih celic najbolj ugodni na zahodu Slovenije, v Furlaniji (ITA) in na območju Istre ter Kvarnerja. Tam bo energijska vrednost zaradi pregretega morja občasno presegala 2000 J/kg (na območju Jadrana tudi 3000 J/kg). Ugoden bo tudi vetrovni profil, ki se bo tekom poslabšanja še stopnjeval. V notranjosti Slovenije je največ energije pričakovati v petek čez dan in popoldan, ko bo energijska vrednost v večjem delu države znašala med 800 in 1500 J/kg. V noči na soboto se bo energije prehodno primanjkovalo, v soboto čez dan pa se bo le ta ponovno vrnila. Tokrat je bo več v južni polovici države in predvsem ob morju, medtem ko je bo v severni Sloveniji primanjkovalo. Oba dneva bodo ugodni tudi ostali meteorološki pogoji za nastanek in razvoj nevihtnih celic.
NAPOVED JE BILA 1. 9. 2017, ob 10:00 OSVEŽENA
Spremljajte nevihte z nami preko naše facebook strani Neurje.si
Ciklon, ki se bo razvil nad Genovskim zalivom, bo preko severne Italije potoval proti Hrvaški. V kombinaciji s hladno fronto bo nad našimi kraji poskrbel za pestro vremensko dogajanje. Pestro bo tudi v Italiji, Avstriji, kasneje tudi na Hrvaškem, Madžarskem, v Bosni in v Srbiji.
Prvo linijo neviht pričakujemo že v petek zgodaj zjutraj, ko bodo nevihte iz smeri Italije in Jadrana zajele zahodno Slovenijo in se tekom dopoldneva pomikale preko Slovenije, proti vzhodu. Vmes bodo lahko tudi močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra. Loklano lahko pada tudi manjša toča ali sodra. Največja verjetnost za nastanek močnejših neviht ali neurij bo tokrat na zahodu države. Proti osrednji Sloveniji bodo nevihte predvidoma nekoliko precej izgubile na moči, vendar se lahko linija na skrajnem vzhodu Slovenije dopoldan ponovno nekoliko okrepi.
Za jutranjo nevihtno linijo bo ponekod posijalo nekaj sonca, vendar se bodo hitro pričele prožiti nove plohe in nevihte. Popoldan in zvečer lahko lokalno po Sloveniji vmes nastajajo močnejše nevihte z močnimi, dolgotrajnejšimi nalivi, sunki vetra in točo.
V noči na soboto bodo nevihte zaradi izgube potrebne energije izgubile na moči, kljub temu padavine ne bodo povsem ponehale. V soboto čez dan, popoldan in zvečer se bodo ponovno pojavljale pogoste plohe in nevihte. Ponekod se lahko padavine z močnimi nalivi v linijah dlje časa obnavljajo na določenem območju, zato bo v soboto lokalno prisotna nevarnost hudourniških poplav. Največja verjetnost za obnavljajoče se padavinske linije bo prisotna na zahodu in jugu države.
Popoldan in zvečer bodo v večjem delu Slovenije možne močnejše nevihte in krajevna neurja z močnimi, dolgotrajnejšimi nalivi, sunki vetra in točo. Najmanj verjetnosti za nastanek močnejših neurij bo na severu države, največ pa na jugovzhodu in na Primorskem.
V noči na nedeljo se bo stanje umirilo.
Spremljajte nevihte z nami preko naše facebook strani Neurje.si
NAPOVED JE BILA 1. 9. 2017, ob 10:00 OSVEŽENA
Spremljajte nevihte z nami preko naše facebook strani Neurje.si
>> SPREMLJAJTE RADARSKO SLIKO PADAVIN <<
Radarske slike padavin so pokazatelj trenutnega stanja padavin nad določenim področjem. Prikazujejo razporeditev in jakost padavin. Iz animacije lahko razberemo tudi smer potovanja padavinskih oblakov. Radarske slike padavin so glavni pripomoček oz. velika pomoč lovcem na nevihte saj iz oblik in intenzitete celic lahko razberemo ali gre za supercelično ali enocelično nevihto, prav tako lahko razberemo smer in hitrost potovanja nevihte, v veliko primerih lahko ugotovimo tudi ali nevihta nosi točo ter kako močni so nalivi.
>> MOŽNOST TOČE ZA SLOVENIJO <<
Možnost toče vam prikaže trenutno možnost toče na določenem območju RS. Območje, kjer je prisotna oranžna barva ponazarja srednjo možnost toče, rdeča barva pa nakazuje veliko možnost toče, lahko da tudi večje sodeč po intenziteti pojava in reflektivnosti radarske animacije oz. slike. Vir: ARSO
Prispevek pripravili: Ekipa neurje.si