Na Agenciji Republike Slovenije za okolje so izdali podrobnejšo analizo in pregled vremenskega dogajanja, ki nas čaka danes in jutri. Več pa v nadaljevanju …
ARSO: V pričakovanju vremenskega dogajanja od četrtka, 12.1. do sobote, 14.1.2017
Obnovljeno: Četrtek, 12.1.2017, 10h
Nad zahodno in srednjo Evropo ter nad severnim Sredozemljem se vzpostavlja pas močnih zahodnih višinskih vetrov. Območje visokega zračnega pritiska nad južno Evropo slabi, od zahoda priteka k nam toplejši in bolj vlažen zrak iznad Atlantika. V petek se bo višinska dolina s hladnim zrakom vdrla nad zahodno Sredozemlje, nad severnim Sredozemljem pa se bo poglabljal ciklon, ki bo našim krajem prinašal padavine.
Otoplitev po obdobju mrzlega vremena je ponavadi zapleten proces za napovedovanje. V zadnjem tednu so se tla zelo ohladila in kar globoko zmrznila. Hladni zrak, ki se je nabral po nižinah, lahko spiha samo močan veter. V krajih, ki so v zatišju pred jugozahodnikom (Idrijska, Koroška, ipd.), ostaja hladen zrak lahko dan ali celo več po tem, ko ga je drugod veter že spihal. Tudi drugod se zamrznjena tla ne bodo kaj dosti segrela niti ob dotoku toplejšega zraka.
Ko se bodo začele pojavljati prve padavine v četrtek sredi dneva, bo meja sneženja razmeroma nizko in ni izključeno, da bo snežilo tudi na Primorskem. Nato se bo meja sneženja dvigala, ker bo iznad Sredozemlja dotekal toplejši zrak. Padavine se bodo zvečer in v noči na petek postopno širile v notranjost Slovenije. Zaradi podhlajene podlage bo prehodno lahko ponekod nastajala poledica. Žled v širšem obsegu bo sicer manj verjeten, led pa se predvidoma ne bo dolgo nabiral, saj se bodo predmeti in drevesa hitreje segrevali kot tla.
V petek proti poldnevu in zgodaj popoldne se bo od severa začelo hladiti in meja sneženja se bo postopno spustila do nižin. Najkasneje bo začelo snežiti južno od Ljubljane ter v notranjosti Primorske.
Težava pri napovedi količine padavin v primeru sredozemskih ciklonov je, da so le-ti razmeroma majhni, zato je težko točno napovedati njihovo natančno lego. Že majhne razlike med napovedano in dejansko lego ciklona se lahko odražajo v večji razliki napovedane vrste in količine padavin pri nas.
Trenutni izračuni predvidevajo, da bo skupna količina padavin (dežja in snega) ob tem dogodku predvsem v zahodni, južni in delu osrednje Slovenije znašala od 20 do 50 litrov/m2, lokalno v hribovitem svetu tudi več.
Od petka opoldne do sredine noči na soboto, ko bo sneženje ponehalo, bo po trenutnih izračunih v večjem delu Slovenije po nižinah zapadlo od 10 do 20 cm, v višjih legah pa tudi več snega.Predvidene spremenjene odtočne razmere ob zaledenelih vodotokih
Ob predvideni prehodni odjugi so ponekod možne spremenjene odtočne razmere. Nekateri manjši vodotoki so zamrznjeni po vsej strugi zato je njihova pretočnost zmanjšana. Zamrznjena so tudi tla. Ob predvidenih padavinah v obliki dežja, lahko ob takšnih razmerah padavinska voda odteče po površini. Zlasti ob plitvih strugah manjših vodotokov lahko ob teh razmerah pride do razlivanj na izpostavljenih ravninskih mestih ob strugi. Zaradi ledu in zamrznjenih tal lahko ponekod prihaja do zastajanja površinske vode. Verjetnost za ta pojav je večja na območjih brez snežne odeje.
Vir: Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO)