Oceani, ki pokrivajo več kot 70 % Zemljine površine, so nepogrešljiv del globalnega podnebnega sistema. Njihova temperatura ne vpliva le na življenje v morjih, temveč tudi na vremenske vzorce po vsem svetu. Razlaga tega vpliva je ključna za razumevanje tega, zakaj meteorologi in klimatologi pri svojih napovedih tako pozorno spremljajo morske temperature.
Oceani delujejo kot ogromna shramba toplote. Absorbirajo približno 90 % sončne energije, ki jo zadrži podnebno segrevanje, in zaradi visoke toplotne kapacitete vode spreminjajo temperaturo veliko počasneje kot kopno ali atmosfera. Ta počasna dinamika omogoča, da vplivajo na podnebje mesece ali celo leta kasneje. Na primer, poletno segrevanje morja lahko pozimi povzroči močnejše padavine v obalnih predelih, medtem ko hladnejši oceani pozimi zmanjšajo verjetnost ekstremnih neviht.
Avstralski meteorološki urad za obdobje junija, julija in avgusta 2025 pričakuje nevtralno fazo ENSO (brez pojavov El Niño ali La Niña) in razvoj negativnega Indijanskega oceanskega dipola (IOD) v drugi polovici poletja. Zgodovinsko gledano podobna leta, kot so 1984, 1992, 1995, 2001, 2005, 2013, 2014 in 2016, kažejo na dve ključni vremenski značilnosti v Evropi. Prva je pojava močnega grebena visokega zračnega tlaka v bližini Britanskega otočja, kar prinaša sušnejše in toplejše vreme v severni Evropi. Druga je povečana verjetnost negativnih padavinskih anomalij, torej vlažnejših razmer, nad južno Evropo in Sredozemljem.
V starejših analognih obdobjih, na primer v letih 1984, 1992 ali 1995, so vlažnejši pogoji na Sredozemlju pogosto sledili okrepljenemu prenosu vlage iz Indijskega oceana, kar je posledica negativne faze IOD. Hkrati je greben nad Britanskim otočjem prispeval k premiku poti neviht proti jugu, kar je povečalo možnost obilnejših padavin v južnih predelih Evrope. Vendar pa sodobna leta s podobnimi kombinacijami ENSO in IOD, kot so 2013, 2014 in 2016, kažejo drugačen trend. Namesto vlažnejših razmer so v teh obdobjih prevladovale sušne anomalije, kar nakazuje, da tradicionalni vzorci niso več popolnoma zanesljivi.
Razlogi za to divergenco so kompleksni. Podnebne spremembe igrajo ključno vlogo: višje temperature pospešujejo izhlapevanje, kar zmanjšuje vlažnost tal kljub podobnim količinam padavin. Poleg tega lahko interakcije z drugimi podnebnimi vzorci, na primer s severnoatlantsko oscilacijo (NAO) ali Atlantskim meridionalnim načinom (AMO), oslabijo prenos vlage iz tropskih območij. Pomemben dejavnik je tudi jakost samega IOD; v zadnjih desetletjih so negativni IOD dogodki pogosto šibkejši ali kratkotrajnejši, kar omejuje njihov vpliv na evropsko vreme. Dolgoročni trend aridifikacije Sredozemlja, ki ga poganjajo antropogeno segrevanje in spremembe v rabi zemljišč, dodatno zmanjšuje verjetnost sezonskih vlažnih obdobij, kljub ugodnim atmosferskim konfiguracijam.
Indeks dipolnega načina Indijskega oceana, opredeljen kot razlika med vzhodom in zahodom v anomalijah SST v tropskem Indijskem oceanu, v ºC). Vrednost pod -0,5 ° C označuje negativni dogodek dipolnega načina. Črna črta prikazuje opazovanje, barvne črte pa napoved, izdano 1. aprila 2025. Napovedi 24 članov so bile izvedene z uporabo SINTEX-F2, pri čemer so bili vključeni začetni podatki o morski površini in podmorski opazovalni podatki ter na različne načine nekoliko spremenili začetne pogoje in nastavitve modela (imenujemo jih napovedi ansambla, vijolična črta: srednja vrednost ansambla, svetlo modra ali zelena črta: posamezni član ansambla). Čeprav je v napovedih velika negotovost, povprečne vrednosti članov ansambla od julija padejo pod -0,5 ° C, številni člani ansambla pa napovedujejo pojav negativnega dipolnega dogodka v Indijskem oceanu poleti.
Napoved za poletje 2025 je zato še posebej zahtevna. Kljub zgodovinskim analogom, ki nakazujejo vlažnejše razmere, sodobni podatki in modeli kažejo na večjo verjetnost suš. Napovedovalci morajo upoštevati več dejavnikov: spremembe v dinamiki curkovnega toka, ki vplivajo na razporeditev visokih in nizkih tlakov, interakcije med subtropskimi anticiklonami in nihanji NAO ter vedno bolj izrazit vpliv globalnega segrevanja na regionalne padavinske vzorce.
Na koncu lahko rečemo, da bo negotovost vremenskih razmer za Sredozemlje in južno Evropo ostala visoka tudi letos. Odločilno bo spremljanje razvoja ključnih podnebnih indeksov, kot sta jakost IOD in stanje NAO, ter prilagajanje napovedi na podlagi realnih podatkov. Kombinacija tradicionalne analogije in sodobne klimatologije bo ključna za učinkovito oceno tveganj, zlasti v kontekstu vse hitrejših podnebnih sprememb.
Današnje jutro je bilo po napovedih po večini Slovenije najhladnejše majsko jutro. V drugi polovici maja je bilo v Ljubljani pod 6 °C nazadnje leta 2019. Sicer pa smo tako nizke temperature beležili tudi že v juniju ne tako daleč nazaj. Pred dvajsetimi leti je bilo 8 in 9.junija zjutraj le okoli 5-6 °C. Okrepljen severni veter pa je povzročil močno sneženje v Avstriji, kjer je zapadlo 40cm snega, pri nas zaradi vpliva Alp česa podobnega ni bilo, se je pa sneženje ob okrepljenih severnih/severozahodnih višinskih vetrovih nadaljevalo na Balkanu. Leto 2005 je tudi eden izmed analogov za letošnje poletje.
Jutri bo spremenljivo do pretežno oblačno, zlasti sredi dneva in popoldne bodo nastajale krajevne plohe in nevihte, pihal bo jugozahodni veter, najvišje dnevne temperature bodo med 16 °C in 21 °C.
Trenutno vremensko stanje nad Slovenijo je posledica interakcije med obsežnim višinskim jedrom hladnega zraka, ki je geopotencialno centrirano nad Poljsko, ter sinoptičnimi vzorci v nižjih slojih atmosfere. To višinsko jedro, locirano v srednji troposferi, vzdržuje ciklonalno anomalijo, ki destabilizira zračno maso in spodbuja vertikalno dviganje. Posledično opažamo dinamično spremenljivost vremena z izrazito konvektivno aktivnostjo, ki se kaže v obliki občasnih sončnih intervalov, lokaliziranih ploh ter kakšno nevihto, razvijajočih se v okolju nekoliko povišanega CAPE. V naslednjih 24 urah se pričakuje retrogracija tega jedra v smeri Črnega morja. S tem premikom se bo njegov vpliv na srednjo Evropo postopoma zmanjševal, kar bo povzročilo stabilizacijo atmosferskih pogojev. Vendar pa bo prehod procesa advekcije hladnega zraka v višinah še nekaj časa vzdrževal rezidualno konvektivno nestabilnost, zlasti ob dnevnem segrevanju.
V ponedeljek bo deloma sončno z občasno spremenljivo oblačnostjo, sredi dneva in popoldne bodo ponekod nastale krajevne plohe in nevihte, najbolj verjetne na jugu. Ponekod bo pihal jugozahodni veter, popoldne v Prekmurju prehodno severni do severozahodni veter, najvišje temperature bodo med 16 °C in 22 °C, na skrajnem severovzhodu do 25 °C.
V torek bo spremenljivo do pretežno oblačno, plohe in nevihte bodo povsod pogostejše. Pihal bo jugozahodni veter, najvišje temperature bodo med 16 °C in 22 °C, na skrajnem severovzhodu do 25 °C.
V jedru polarnega frontnega curka pride do divergence – zračne mase v višini se razmikajo iz aktivne cone. Ta proces destabilizira vertikalno strukturo atmosfere, kar vzpodbudi razvoj baroklinskega ciklona nad zahodnim Sredozemljem, ki se pomika proti vzhodu, pri čemer bo v sredo dosegel jadransko-balkanski prostor. Njegova interakcija z orografijo Alp lahko lokalno okrepi konvergenco vlažnega zraka, kar bo spodbudilo oblačnost in padavine nad Slovenijo. Največ padavin gre pričakovati v zahodnem delu države.
V sredo bo spremenljivo do pretežno oblačno, pojavljale se bodo krajevne plohe in nevihte, pihal bo jugozahodni veter, najvišje temperature bodo med 17 °C in 22 °C.
V četrtek se bo nadaljevalo spremenljivo do pretežno oblačno vreme, zlasti čez dan in popoldne se bodo pojavljale krajevne plohe in nevihte, pihal bo jugozahodni veter, najvišje temperature bodo med 18 °C in 23 °C.
Hkrati se iznad Skandinavije razvija elongirana višinska dolina, ki vključuje advekcijo hladnega polarnega zraka v srednjo troposfero. Ta dolina se bo v naslednjih dneh razširila proti jugu v skladu s cikličnim procesom Rossbyjevega valovanja, kar bo sprožilo formacijo hladne fronte na njenem vzhodnem robu. Frontogenetski procesi bodo okrepili termični gradient vzdolž fronte, kar bo povzročilo njeno aktivacijo in hitrejše premikanje proti jugovzhodni Evropi.
Ocenjujemo, da bo omenjena hladna fronta, povezana s frontogenetsko cono v nižini, dosegla Slovenijo v petek zjutraj oz. dopoldne. Zaradi prisotnosti vlažnega in toplejšega zraka pred fronto (v okviru vpadajočega toplega sektorja) ter hladne advekcije v njenem zadnjem delu, lahko pričakujemo dinamično interakcijo, ki bo sprožila obsežnejše padavine, prehodne močnejše vetrove (zaradi povečanega baričnega gradienta) in možnost nevihtnih celic s povečanim potencialom za električne razelektritve. Hkrati pa se bo meja sneženja lahko spustila na okoli 1500m, verjetno se bo spet občutneje ohladilo.
Jutranji skupinski izračun je povečal padavine za omenjeno fronto, sedaj kaže že blizu 20mm/24h za LJ
Na podlagi analize sinoptičnih razmer in telekonekcijskih vzorcev za obdobje konca maja in začetek junija je pričakovati, da bo vremenska dinamika v srednji in zahodni Evropi ostala pod vplivom kompleksne interakcije med meridionalno usmerjenim tokom in kratkimi valovi v zahodnem toku. Kljub kratkotrajni okrepitvi anticiklona nad osrednjo Evropo v drugi polovici naslednjega tedna ne gre pričakovati trajnejše stabilizacije vremenskih razmer, saj bo prevladujoči vzorec ostajal pretežno transienten. To pomeni, da se bo območje visokega zračnega pritiska le prehodno okrepilo, vendar brez vzpostavitve kvazistacionarne strukture, kar je posledica poglobljene valovitosti polarnega frontnega curka in izrazite baroklinske nestabilnosti v pasu med 45° in 55° severne zemljepisne širine.
Pozitivna faza Severnega atlantskega nihanja (NAO+), ki se kaže v zadnjih dneh maja, bo vzpodbudila razgradnjo anticiklonskega polja nad severozahodno Evropo s krepitev subpolarnega visokega tlaka nad Islandijo in poglabljanjem subtropskega anticiklona nad Azori. Ta konfiguracija bo pospešila zahodni tok in omogočila intenzivnejši prenos atlantskih ciklonskih sistemov proti Britanskemu otočju, kar bo po podaljšanem sušnem obdobju prineslo zmerne padavine na tem območju. Hkrati bo blokadni vzorec nad zahodno Rusijo v obliki omega bloka ter greben nad Azorskim otočjem proti severovzhodu preusmeril smer premikanja ciklonskih sistemov proti jugovzhodnemu Sredozemlju.
Pričakovan padavinski vzorec v zadnjem tednu meteorološke pomladi. Zelena območja bodo verjetno prejela več padavin od povprečja za isti časovni okvir glede na zgodovinske podatke iz obdobja 1991–2020.
Projekcije za začetek junija kažejo na postopno zniževanje indeksa NAO proti nevtralnim vrednostim, kar bo zmanjšalo intenzivnost zahodnega toka, vendar bo zaradi vztrajajočega grebena azorskega anticiklona še naprej podpiral meridionalno cirkulacijo s pogostimi vpadi hladnega zraka proti srednji Evropi. To bo povzročilo podaljšanje spremenljivega vremena z izmenjujočimi se fazami kratkotrajne stabilizacije in hitrih frontalnih prehodov, kar vključuje mešane termične profile(topli dnevi, hladnejše noči) in povečano verjetnost popoldanskih konvektivnih procesov.
Frekvenca vremenskih režimov kaže ob koncu meseca na NAO+, v juniju pa je najverjetnejši režim SB(skandinavska blokada)