Vstopamo v obdobje, ko bo več vdorov hladnih zračnih mas, kar seveda narekuje obdobje letnega časa. Temperaturna nihanja po dnevih v nižjih plasteh ozračja na podatkovnih grafikonih delujejo kot “srčni utrip”; Sprva se malce dvignemo tudi ob pomoči jugozahodnika, nato pa spuščamo in obratno. Glede na to, da smo bili v začetku jeseni pod vplivom zahodnih tokov, ki so nam iznad Atlantika prinašali več vlage in front povezanih s ciklonskimi območji, se sedaj soočamo z zahodnimi do severozahodnimi tokovi, kjer so cikloni pomaknjeni nekoliko severneje. Fronte, ki prihajajo preko Alp ne prinašajo večje količine padavin, kajti večina oz. glavnina padavin ostane na severni strani Alp – krivec za to je veter oz. fen (fenizacija). Tudi v bodoče boste namreč velikokrat seznanjeni z tem izrazom, ko bo govora o sneženju po dolinah in nižinah, kajti veter suši padavine. Jutri oz. v soboto bo pihal okrepljen severni do severozahodni veter, ki bo najmočnejši v krajih severne in severovzhodne Slovenije – v sunkih do 50 km/h.
Napoved za Mursko Soboto v prihodnjih dneh (VREME PODROBNEJE):
Vreme se kaj drastično v bodoče ne bo spremenilo. Za vikend nas čakajo nekoliko hladnejša jutra. Mraz bo tako prisoten po večini države, najnižje temperature po nižinah pa bomo izmerili v vzhodnih, severovzhodnih krajih Slovenije. Hladnejši zrak bo malce odmaknjen proti vzhodu, kar prikazujejo tudi spodnje fotografije (wxcharts).
Zimske razmere bodo vladale v vzhodni Evropi. Za naše kraje se v drugem tednu nakazuje postopno segrevanje na zahodu Evrope, kar bo zopet vplivalo na dvig temperatur tudi pri nas, saj bomo pod zahodnimi višinskimi tokovi (jet stream). Povsem druga situacija se nakazuje konec drugega tedna, ko bi lahko naše kraje obiskala zima – vseeno je malenkost predaleč za konkretne zaključke.
Po prehodu fronte v ponedeljek se bo nad Genovskim zalivom tvoril ciklon, ki se bo pomikal proti jugu, jugovzhodu. Omembe vrednih padavin za nas ne bo, ravno zaradi lege in pomikanja ciklona (glavnina padavin bo južneje). Bolj zanimiva je trenutna napoved proti koncu prihodnjega tedna, ko nas bo od severa zajela konkretna dolina polarnega zraka, ki bi lahko premešala karte. Nad severom bo namreč polarni vrtinec razpadel in prvi konkreten vdor polarnega zraka proti Evropi je neizbežen. Kam oz. do kod bo dolina segala je težko napovedat, so pa tokrat modeli složni, da bi naj zima za kratek čas “zamahnila z repom” proti našim krajem. Zaradi oddaljenosti situacije je ta informacija zaenkrat še daleč od realnosti. V praksi se je dogajalo, da se je zadeva nato pomaknila vzhodneje.