V zadnjih dneh smo bili pod vplivom oslabljenega višinskega ciklona, ki skrbi za vsakodnevne plohe in nevihte nad našimi kraji in okolico. Jutra so ponekod meglena ali pa je na nebu nizka oblačnost, kar je posledica visoke zračne vlažnosti, ki čez dan in popoldan ob topli zračni masi skrbi za soparo in občutek “tropskega” poletja. Podobno vreme se bo nadaljevalo vse do konca tedna. Dnevne temperature se bodo gibale okrog 30 °C, občasno pa bodo ponekod, predvsem v popoldanskem in večernem času, nastajale krajevne plohe in nevihte. Natančnejšo Prognozo neviht objavljamo vsakodnevno sproti.
Od zelo toplega, poletnega vremena se bomo v začetku septembra morali žal posloviti. Praktično vsi izračuni meteoroloških modelov nakazujejo izrazit padec temperatur, ki jih bo predvidoma v noči na torek prinesla izrazita hladna fronta. Ob prihodu hladne fronte nad območje Alp bi, po večini izračunov meteoroloških modelov, nad severnim Jadranom nastalo sekundarno ciklonsko območje, ki bo poskrbelo za izdatnejšo količino padavin nad našimi kraji. Pred in ob prihodu hladne fronte bi lahko ponekod nastajala tudi neurja, vendar je o tem zaenkrat še prezgodaj govoriti. V nadaljevanju prihodnjega tedna se bodo temperaturne vrednosti gibale okrog dolgoletnega povprečja. Jutra bodo po hladni fronti marsikje že jesensko sveža, dnevne temperature pa se bodo, glede na trenutne izračune meteoroloških modelov, gibale okrog 20 °C. Kaj bo v nadaljevanju pa je zaenkrat še neznanka.
Graf prikazuje ansambelske izračune numeričnega meteorološkega modela GFS. Iz grafa razberemo temperaturo na višini, kjer zračni tlak znaša 850 hPa, in padavine. Vidimo obdobje nestabilnega in toplega, posledično tudi soparnega vremena, ki bo trajalo še do konca tega tedna. Predvidoma v torek nas bo prešla izrazita hladna fronta, na kar nakazuje strm padec temperature na višini 850 hPa (cca. 1500m). Pričakujemo tudi izdatnejše padavine, vendar je o količinah še prezgodaj govoriti. Z oddaljenostjo termina se razlike med posameznimi izračuni povečujejo. S tem se povečuje možnost odstopanj od napovedi. Kljub temu gre razbrati splošen trend vremenskega dogajanja. Vir: meteociel.fr
Hladna zračna masa, ki bo preplavila Evropo, se trenutno nahaja nad severnim Atlantikom. V soboto bo predvidoma dosegla Britansko otočje, v nedeljo pa države severno od Alp. Ponekod se bodo pred prihodom in ob prihodu fronte pojavljala neurja z močnim vetrom, nalivi in točo. Alpe bo hladna fronta dosegla v noči na ponedeljek. V noči na torek bo hladen zrak preko Alp “pljusknil” proti našim krajem in nadaljeval pot v smeri Balkana in dela vzhodne Evrope.
Animacija prikazuje predviden potek odstopanja temperature zraka nad Evropo od dolgoletnega povprečja (1981-2010), na višini kjer zračni tlak znaša 850 hPa (cca. 1500 m) med torkom 28. 8. in ponedeljkom, 9. 9. Z oddaljenostjo termina se možnost odstopanj povečuje. Vir: tropicaltidbits.com
Potek odstopanja temperature zraka na 2 m od dolgoletnega povprečja (1981-2010) nad Evropo, med soboto 31. 8. 2019 in sredo 4. 9. 2019. Vir: tropicaltidbits.com Razberemo lahko kako hladen zrak prodre v Evropo iz smeri Atlantika, preko Britanskega otočja, proti Alpam in srednji Evropi, proti Balkanu in vzhodni Evropi.
Vremenska situacija je do naših krajev oddaljena še slab teden, zato so možna odstopanja. O podrobnostih zaenkrat še ne moremo govoriti. Več bo znanega v prihodnjih dneh. Spremljajte nas.
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.