Nad območjem osrednje Slovenije, severno od Ljubljane, se je 29. julija 2020 pozno popoldne in zvečer razbesnelo hudo neurje z intenzivnimi in dolgotrajnejšimi nalivi ter ponekod debelo točo. Posamezna ledena zrna toče so glede na poročanja in fotografije na območju občine Domžale presegla premer 8 cm. Najdebelejša zrna toče so padala na območju Rodice in Vira, približno 1-2 km severno oz. severovzhodno od Domžal.
Nevihta je nastala okrog 19.30 na območju Kranja in se ob izjemno ugodnih pogojih (te so vključevali prisotnost okrog 2000 J/kg CAPE, striženje vetra okrog 15 m/s, bližino vremenske fronte ter izolirano iniciacijo) hitro okrepila in zelo počasi pomikala proti jugovzhodu. Nad območjem Brnika je imela nevihta že supercelične značilnosti, na območju Vodic in Komende pa je že stresala debelejšo točo. Počasno gibanje nevihte, ohranjanje njene moči ob ugodnih pogojih ter sama lega nevihtne celice na skrajnem južnem robu proženja neviht ob vremenski fronti je pripomoglo k debeli in uničujoči toči, ki je po pričevanjih na nekaterih lokacijah padala tudi 30 minut. Najdebelejša toča se je pojavila v ozkem pasu na južnem robu nevihtne celice, od Most pri Komendi, preko Mengeškega polja, Rodice, dela Domžal, Vira in Doba pri Domžalah, Račnega Vrha ter naprej proti jugovzhodu. Zaradi debele toče, ki je presegala tudi 8 cm premera, so bili na omenjenih območjih poškodovani številni objekti in avtomobili, toča je razbijala strešnike, strešna okna in stekla vozil. Nekaj kilometrov severneje, na območju Šmarce, Radomelj, Želodnika in Lukovice so največ težav povzročili intenzivni in dolgotrajni nalivi, saj je glede na ocene iz radarskih slik, v tem pasu padlo od 80 do 140 mm dežja. Poplavljenih je bilo več cest, meteorna voda je zalila več sto objektov.
Okrog 21. ure, ko je supercelična nevihta stresala točo na območju občine Domžale, so se na Gorenjskem prožile nove nevihtne celice, ki so potovale približno v isti smeri kot prva. Toče je bilo tedaj manj, a so škodo znova povzročali oz. še povečevali močni nalivi na območjih, ki so bila pred tem že prizadeta.
Karta območij, kjer so se 29. 7. 2020 in 30. 7. 2020 do 8. ure zjutraj pojavljali močni nalivi (modra) ter območja, kjer je bila glede na meritve z meteorološkim radarjem velika verjetnost pojava toče (vijolična).
Ocenjena skupna količina padavin na podlagi radarskih meritev 29. 7. 2020 in 30. 7. 2020 do 8. ure zjutraj.
Največ padavin je glede na radarske ocene padlo v pasu od Podgorja pri Kamniku, preko Šmarce, Radomelj, Želodnika in Prevoj do Preserij pri Lukovici. Akumulacija padavin na podlagi meritev meteoroloških radarjev je zgolj ocena in lahko odstopa od dejanskih padavin, ki bi bile izmerjene na omenjenih območjih.
Poročila o debeli toči v osrednji Sloveniji najdemo tudi v Evropski podatkovni bazi o ekstremnih vremenskih pojavih (ESWD). Najdebelejša najdena zrna toče so dosegla premer oz. največjo širino pri nepravilnih oblikah zrn tudi do 10 cm. Vir: https://www.eswd.eu/
Še pred močnim neurjem v osrednji Sloveniji, je severovzhod države iz avstrijske smeri dosegla supercelična nevihta, ki pa ne srečo ni trosila debelejše toče. Nevihto so spremljali nalivi in močnejši nevihtni piš, ponekod je padala drobna toča. O škodi v vinogradih kljub temu poročajo iz območja Prlekije.
Kasneje pa se je vrhunec dogajanja preselil na sever in osrednji del države. V galerijo smo dodali vse fotografije iz okolice Domžal, ki ste nam jih poslali preko sporočil. Najlepša hvala vsem za poročanje!
Supercelična nevihta na območju Vodic, ki se je nato počasi pomikala proti Mengšu in Domžalam. Avtor Fotografije: Matic Cankar.
Še posnetek iz Rodice pri Domžalah. Toča je v premeru presegla debelino 7 cm in uničevala strehe, avtomobile in druge izpostavljene predmete ter objekte. Močni nalivi so poplavili številne objekte in ceste. Škoda je ogromna.
O močnih nalivih, hudourniških poplavah in toči poročajo tudi z območja Koroške, Štajerske, Zasavja in Prlekije.