Izdano: 27. 7. 2019 ob 9.00
Velja: 27. 7. 2019 od 13.00 do 28. 7. 2019 ob 24.00
Smer pomikanja neviht: JZ -> SV (27. 7. 2019), J -> S (28. 7. 2019), možne tudi stacionarne nevihte
Hitrost pomikanja neviht: počasna do zmerna
Iznad severnega Atlantika se proti srednji Evropi in Alpam spušča višinska dolina s hladnim zrakom, po njenem robu pa potuje ciklon, ki se nahaja med Britanskim otočnem in Islandijo. Hladna fronta preko Velike Britanije, Francije in Pirenejskega polotoka potuje proti vzhodu in bo danes tekom dneva že dosegla zahodne Alpe. Na območju Alp in srednje Evrope nastaja plitvo območje nizkega zračnega tlaka. V noči na nedeljo se bo nad severnim Sredozemljem poglobil sekundarni ciklon. V višinah bo zapihal jugozahodni veter, ki bo v nedeljo, ob približevanju ciklona našim krajem, obračal najprej v južno, nato v jugovzhodno smer. V toplem sektorju pred hladno fronto bodo v vlažnem in nestabilnem ozračju pogosto nastajale nevihte.
Danes bo v dopoldanskem času še delno do pretežno jasno, popoldne pa bo marsikje nastajala kopasta oblačnost, iz katere se bodo razvile plohe in nevihte. V popoldanskem času je večja verjetnost za razvoj neviht na skrajnem severovzhodu države ter severneje v Avstriji in na Madžarskem, lahko pa nevihte nastanejo kjerkoli po Sloveniji. Posamezne nevihte bodo na severovzhodu zaradi velike količine konvektivne potencialne energije (1500-2000 J/kg) in lokalno povečanega vetrovnega striženja (do 20 m/s v plasti 0-6 km) lahko tudi močnejše. Možni so močni nalivi in sunki vetra ter tudi toča.
Zvečer in v noči na nedeljo se bo glavno nevihtno dogajanje začelo na jugozahodu države. Nad severno Italijo in severnim Jadranom se bodo prožile nevihte, ki bodo sprva potovale v smeri zahodne Slovenije, Obale in hrvaške Istre. V noči na nedeljo ali v nedeljo zjutraj je možen razvoj večjega nevihtnega sistema ali nevihtne linije nad severnim Jadranom. Nevarnost predstavljajo predvsem močni sunki vetra in močni nalivi. Ob približevanju ciklona bodo v nedeljo zjutraj in dopoldne plohe in nevihte na zahodu in jugu države vse pogostejše. Možen je razvoj pasov neviht z dolgotrajnimi, intenzivnimi nalivi, zato lahko ponekod na jugozahodu lokalno pade tudi več kot 100 mm padavin, kar bi privedlo do porasta hudournikov in manjših potokov ter lokalnih hudourniških poplav. Nevihte se bodo na južnih robovih lahko dlje časa obnavljale (predvsem na območju Obale z zaledjem, hrvaške Istre in Kvarnerja).
V nedeljo dopoldne in tekom dneva se bodo plohe in nevihte začele pojavljati tudi drugod po Sloveniji. Največja verjetnost za nastanek kakšne močnejše nevihte bo na jugu in vzhodu države. Padavinski pas ob oslabljeni hladni fronti bo do nedeljskega večera predvidoma prepotoval večji del Slovenije, v noči na ponedeljek pa bodo še nastajale posamezne plohe, ob morju tudi kakšna nevihta.
Besedilno napoved neviht za nedeljo bomo po potrebi (glede na spremembe izračunov meteoroloških modelov) še spreminjali.