Izdano: 12. 8. 2019 ob 23.30
Velja: 13. 8. 2019 od 10.00 do 14. 8. 2019 ob 10.00
Smer pomikanja neviht: JZ/Z -> SV/V
Hitrost pomikanja neviht: zmerna do hitra, možne stacionarne nevihte
Sinoptična situacija nad Evropo
Nad severno Evropo se zadržuje obsežno območje nizkega zračnega tlaka, nad delom vzhodne in jugovzhodne ter zahodne in jugozahodne Evrope pa območje visokega zračnega tlaka. Od Španije preko Alp do Poljske se zadržuje vremenska fronta, ki se bo jutri tekom dneva pomaknila nad Slovenijo in okolico. Nad severnim Sredozemljem in Jadranom bo nastalo plitvo ciklonsko območje.
Podrobnejša napoved razvoja vremena pri nas
Jutri (torek) zjutraj, dopoldan in čez dan bo nad našimi kraji spremenljivo do pretežno oblačno. Pojavijo se lahko manjše krajevne padavine, deloma plohe. Predvsem v hribovitih krajih so možne prve predfrontalne nevihte, medtem ko bo drugod zaporna plast še preprečevala nastajanje neviht. Temperature bodo okoli 25, na jugozahodu Slovenije pa do 30 stopinj Celzija, večinoma bo pihal vzhodni do jugovzhodni veter.
Pozno popoldan in zvečer pričakujemo prihod hladne fronte. Nad našimi kraji bodo hitro nastajale nevihte, ki se bodo postopno povezale v nevihtno linijo (kjer bo potencialne konvektivne energije več) ali padavinske pasove (predvsem hriboviti deli severne in severovzhodne Slovenije). Padavine in nevihte bodo ponoči zajele vso Slovenijo in jutri zjutraj ali dopoldan povsod ponehale. Zapihal bo severovzhodni veter, na Primorskem zmerna burja. Ohladilo se bo.
Na območju označenem z rdečo barvo (2. stopnja nevarnosti):
Zvečer ali ponoči se nad morjem ali v bližini obale pri Benetkah pričakuje nastanek močnejših neviht*, ki bi se potem okrepile in potovale proti slovenski obali. Zaradi velike količine razpoložljive potencialne konvektivne energije, ugodnega vertikalnega vetrovnega profila in “pritiska” same fronte, lahko nastane tudi močnejša supercelična nevihta, ki bi prinesla točo, močne nalive in predvsem močnejše sunke vetra (ob obali je verjeten pojav tramontane). Izključene niso niti vodne trombe. Nevihte bi nato potovale v notranjost celine in nekoliko izgubile na moči. Močnejše nevihte se lahko pojavljajo tudi vzdolž obale hrvaške Istre in Kvarnerja.
*opomba: modelske napovedi se ob morju in na jugozahodu Slovenije med sabo razlikujejo. Po nekaterih napovedih bi lahko nastajanje neviht prišlo precej bolj pozno ponoči in bi se dogajalo neposredno na obali, kar bi omililo moč neviht, še vedno pa bi ostala nevarnost za močnejše in dolgotrajnejše nalive. Situacijo bomo spremljali in ob morebitnih spremembah modelskih napovedi posodobili napoved.
Na območju označenem z oranžno barvo (1. stopnja nevarnosti):
Pozno popoldan ali zvečer bodo nastajale nevihte, ki se bodo združevale v nevihtno linijo ali padavinske pasove. Glavno nevarnost bodo predstavljali močnejši in dolgotrajnejši nalivi, ki bi lokalno lahko prinesli hudourniške poplave. Največja nevarnost je prisotna na stiku ravninskega in gričevnatega sveta, kjer se zračne mase narivajo ob orografsko pregrado. Ob nevihtah so možni tudi sunki vetra, medtem ko večjih težav s točo ne gre pričakovati.
Na območju označenem z rumeno barvo (Možnost nastanka neviht):
Nevihte lahko nastanejo že čez dan, zagotovo pa se bodo pojavljale tudi zvečer in morda še v prvem delu noči. Na teh območjih pričakujemo predvsem nalive, ki bi ponekod lahko povzročili nekaj manjših težav.
Dogajanje se bo postopno umirilo v drugi polovici noči na sredo.