Nad Balkanom, osrednjim in vzhodnim Sredozemljem se nahaja območje visokega zračnega pritiska, ki slabi. Nad Pirenejskim polotokom je šibko območje nizkega zračnega pritiska z nestabilnim vremenom, ki ga povzroča odcepljeno jedro hladnega zraka, zahodno od polotoka. Nad Britanskim otočjem se krepi anticiklon, ki se bo sredi tedna razširil proti našim krajem. Nad severno Evropo je obsežno ciklonsko območje. Izrazita hladna fronta je nad srednjo Evropo in se od severa proti jugu hitro približuje našim krajem. Slovenijo bo od severovzhoda dosegla v torek zjutraj in do dobra premešala in ohladila ozračje, do popoldneva pa nas bo že prešla. Za njo se bo nad nami krepil anticiklon.
Ponoči se bo od severa pooblačilo. Proti jutru se bodo na severovzhodu Slovenije začele pojavljati padavine, ki se bodo zjutraj in dopoldne hitro širile proti jugu države. Zapihal bo severovzhodni veter. Od severovzhoda nas bo hitro zajela tudi ohladitev. Temperature se bodo ob prehodu fronte, predvsem ob močnejših padavinah, zjutraj in dopoldne prehodno, tudi ponekod po nižinah spustile v bližino ledišča. Meja sneženja se bo na Štajerskem, Koroškem, Notranjskem in Dolenjskem spustila do okoli 400 m nadmorske višine, lokalno ob močnejših padavinah, za krajši čas, tudi do nižin. Drugod se bo meja sneženja spustila do nadmorske višine med 600 in 1100 m. Najmanj padavin bo na Primorskem, kjer bo proti poldnevu zapihala zmerna do močna burja.
Dopoldan bodo od severa padavine hitro slabele in čez dan postopno povsod ponehale, najkasneje na jugu države. Popoldan se bo od severa oblačnost hitro trgala.
Animacija prikazuje predvideno radarsko odbojnost, ki prikazuje padavine v času, ko hladna fronta prehaja Slovenijo (med 1:00 in 12:00). Gre za izračun numeričnega meteorološkega modela SHD. Vir prikaza: Kachelmannwetter
Iz vertikalnega časovnega preseka nad Novim mestom, ki prikazuje temperaturo zraka (°C) po višini glede na čas in istočasno relativno zračno vlažnost (%), lahko razberemo izrazit padec temperature ob prehodu hladne fronte. Ničta izoterma, ki se je danes gibala nad 2500 m nadmorske višine, bo jutri na Dolenjskem padla na okoli 700 m nadmorske višine. Vir: ARSO
Tla so v prvi polovici aprila močno izsušena. K temu je pripomogla predvsem suha, vetrovna in mila zima, tudi v začetku pomladi pa konkretnejših padavin še ni bilo. Padavin, ki jih bomo deležni v torek, ne bo veliko. Hladna fronta nas bo namreč hitro prešla, za njo pa se bo okrepilo območje visokega zračnega pritiska. Po nekaterih izračunih bo marsikje na Primorskem ostalo celo suho. V vzhodni in osrednji Sloveniji bo večinoma padlo le od 5 do 15 mm padavin, na Gorenjskem do največ 5 mm. Še največ padavin bo predvidoma v širšem pasu med Pohorjem in Ribniško-Kočevskim koncem.
Predvidena skupna količina padavin v mm ob prehodu jutrišnje hladne fronte. Gre za izračun meteorološkega modela SHD. Izračunanih vrednosti ne smemo jemati dobesedno, možna so odstopanja! Vir: Kachelmannwetter
V noči na sredo se bo povsod zjasnilo, veter se bo polegel. V višinah bo nad nami še vztrajal hladen zrak. Temperature bodo do sredinega jutra v večjem delu Slovenije padle pod ledišče. Po nižinah v notranjosti Slovenije se bodo najnižje jutranje temperature večinoma gibale med 0 in -3 °C, v zatišnih legah do -5 °C. Obstaja velika nevarnost pozebe.
Predvidene najnižje jutranje temperature v sredo zjutraj po izračunu meteorološkega modela SHD. Vir: Kachelmannwetter
V nadaljevanju tedna se bo nad nami okrepilo območje visokega zračnega pritiska. Prevladovalo bo sončno vreme. V četrtek bodo zapihali vetrovi zahodnih smeri in nad naše kraje prinesli občutno toplejši zrak. Temperature se bodo hitro dvignile nad 20 °C. V petek bodo dnevne temperature ponekod presegle 25 °C. Ob koncu tedna bo še toplo a bo na nebu že več oblačnosti.
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.