V nedeljo, 8. 8. 2021 smo bili priča pestri vremenski situaciji. Že popoldan je nad osrednjo Slovenijo nastala nevihta, ki se je na območju Trojan močno okrepila in povzročila največ škode na območju Žalca. Zvečer so nad severozahodno Slovenijo nastale 3 močnejše nevihtne celice, ki so potovale v smeri Ljubljanske kotline in naprej proti Savinjski. V večernem delu nevihtnega dogajanja je bilo najhuje na območju Kamnika in Komende.
Preko srednje Evrope je proti Alpam valovila vremenska fronta. Severno od Alp je proti severovzhodu potovalo manjše višinsko jedro hladnega zraka. V nedeljo zvečer je severovzhodno Slovenijo oplazila oslabljena hladna fronta. Ozračje je bilo nad severno Slovenijo nestabilno. V višinah je pihal okrepljen jugozahodnik, v nižjih plasteh pa šibak vzhodnik. Po višini je veter lepo spreminjal smer, kar je bil, v kombinaciji s precejšnjo zalogo potencialne konvektivne energije (CAPE) in ugodno heličnostjo, recept za razvoj superceličnih neviht. Napoved neviht, ki smo jo izdali za nedeljo si lahko pogledate v našem arhivu TUKAJ.
Pot nevihtne celice, ki je na območju Celjske kotline stresala debelo točo, se je začela vzhodno od Vrhnike, nad krajem Podpeč, od koder je imela razmeroma šibka nevihta še smer proti severovzhodu. Na območju Trojan v Posavskem hribovju se je nevihtna celica močno okrepila in rahlo spremenila smer (odklon v desno), kar je značilno za supercelične nevihte. Od tam naprej je padavinsko jedro supercelice z debelejšo točo potovalo preko Celjske kotline (severno od Celja) ter naprej v smeri V-SV čez naselja Dramlje, Poljčane, Makole, Breg, Videm pri Ptuju … Nevihta je na Ptujskem polju pred naseljem Formin oslabela in na meji s Hrvaško tudi razpadla, saj tam pogoji za njen razvoj niso bili več ugodni. Celotna pot nevihtne celice je bila dolga približno 145 km.
Med osrednjo Slovenijo in Prlekijo je šlo za močno supercelično nevihto, ki jo je spremljal močan naliv in toča, ki je bila lokalno tudi debela kot jajce ali oreh. V samem centru nevihte je dogajanje lokalno spremljal tudi močan nevihtni piš. Najhuje je bilo na območju krajev Žalec, Vrbje, Griže in Novo Celje. Tam je toča uničila pridelke na vrtovih, močno poškodovala poljščine, tudi hmelj in povzročila precej škode na avtomobilih, strehah in fasadah. Nevihta je povzročala škodo tudi ponekod drugod na poti.
Karta poti popoldanske supercelične nevihte, ki prikazuje območja, kjer je maksimalna odbojnost meteoroloških radarjev dosegla 57 dBZ ali več. Na teh območjih je bila velika verjetnost za nastanek toče.
Radarska slika padavin v času prehoda supercelične nevihte preko Celjske kotline proti vzhodu Haloz. Vir: ARSO.
Na terenu so bili tudi naši lovci na nevihte, ki so spremljali razvoj supercelične nevihte vse od Celjske kotline, preko južnega roba Podravja, do vzhoda Haloz, kjer je nevihta oslabela. Nevihtna celica je postregla s fantastičnim pogledom na lepo razvit mezociklon, nad Celjsko kotlino je nevihta imela tudi izrazit wall cloud. Prav tako je bil pogled na močno in izrazito dežno zaveso naravnost dihjemajoč! Objavljamo nekaj fotografij lovcev na nevihte.
Apače, Kidričevo. Foto: Aleš Rozman.
Apače, Kidričevo. Foto: Aleš Rozman.
Apače, Kidričevo. Foto: Aleš Rozman.
Apače, Kidričevo. Foto: Aleš Rozman.
Toča v Žalcu. Fotografija je nastala dobri 2 uri po dogajanju. Foto: Aleš Rozman.
Supercelična nevihta in izrazit “wall cloud”. Na desni je vidna močna zavesa dežja in toče. Foto: Matej Štegar.
Supercelična nevihta, ko je dosegla Dravsko polje. Na levi pozitivna CG strela, ki je udarila iz stebra nevihte. Na desni izrazita dežna zavesa. Foto: Matej Štegar.
Objavljamo še nekaj fotografij in posnetkov, ki ste nam jih poslali vi.
Izjemna fotografija izrazite dežne zavese in meje med območjem vzgornika, kjer v nevihtno celico doteka topel in vlažen zrak, ter območjem vzdolnika, kjer iz nevihte proti tlom pada hladen zrak s padavinami in točo. Fotografija je tudi lep dokaz, kako lokalen pojav so padavine ob nevihtah in zakaj pri nekaterih “ni bilo niti kaplje”, kilometer stran pa je lahko divjalo hudo neurje. Avtorica fotografije: Jelka Vedlin.
Zvečer so se nad severozahodno Slovenijo okrepile nevihtne celice, ki so najprej zajele območje Posočja in Julijskih Alp. Nato se je močno okrepila nevihtna celica nad območjem Cerknega. Ta je potovala v smeri Škofje Loke, Kamnika, Komende in naprej v smeri Celjske kotline, nato pa je na poti proti Halozam in Dravskemu polju postopno oslabela. V tem delu poslabšanja je bilo najhuje na območju Komende in Kamnika, kjer je padala zelo debela toča. Ta je lokalno uničila pridelek in poškodovala strehe, fasade, okna in avtomobile. Toča je v premeru, glede na poročanja, na območju Komende dosegla debelino okrog 6 cm.
Karta poti vseh močnih neviht 8. 8. 2021 s prikazom območji, kjer je maksimalna odbojnost meteoroloških radarjev dosegla 57 dBZ ali več. Na teh območjih je bila tudi velika verjetnost pojava toče.
Radarska slika padavin v času ko so se nevihte nad severozahodno Slovenijo okrepile in potovale v smeri Celjske kotline. Vir: ARSO.
Zabeleženi udari strel 8. 8. 2021. Vir: lightningmaps.org.
Ocenjena skupna količina padavin 8. 8. 2021 na podlagi radarskih meritev. Izdelava: Neurje.si, vir podatkov: ARSO.
Tudi v tem delu poslabšanja so bili na terenu naši lovci na nevihte, ki so nevihto prestregli na območju Ljubljanske kotline in kasneje še na območju Celjske kotline in na Ptuju, ko je oslabela. Objavljamo nekaj fotografij lovcev na nevihte.
Supercelična nevihta z izrazitim mezociklonom. Levo bližnji udar pozitivne CG strele, ki je udarila iz streba nevihtne celice. Fotografija je nastala na območju letališča Celje. Foto: Aleš Rozman.
Pogled na mezociklon močne supercelične nevihte. Fotografija je nastala na območju Letališča Celje. Foto: Aleš Rozman.
CG pozitivna strela. Fotografirano iz Letališča Celje v smeri Prebolda. Foto: Aleš Rozman.
Foto: Aleš Rozman
Pogled na supercelično nevihto v smeri Celja iz Ptujske Panorame. Foto: Matej Štegar.
Foto: Matej Štegar.
Nevihta na Gorenjskem. Foto: Domen Svetlin.
Nevihta na Gorenjskem. Foto: Domen Svetlin.
Objavljamo še nekaj fotografij in video posnetkov, ki ste nam jih poslali vi.
Video: Kamnik, 8. 8. 2021. Avtor: Milan Požun.
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.