Nedelja je bila v znamenju pestrega vremenskega dogajanja. Preko naših krajev se je pomikala vremenska fronta, zato je bilo ozračje nestabilno. Nad severnim Jadranom se je nahajala ogromna zaloga razpoložljive potencialne konvektivne energije (do 4000 J/kg). V kombinaciji z močnim vetrovnim striženjem po vertikalni višini in močnimi višinskimi vetrovi jugozahodne in južne smeri je bilo pričakovati nastanek silovitih neviht, tudi močnih superceličnih nevihtnih celic, ki so imele potencial ustvariti tudi kakšen tornado.
Prvi padavinski sistem ploh in neviht je zahodni in osrednji del Slovenije prešel že v nedeljo zjutraj. Nekoliko močnejša nevihta z močnim vetrom in manjšo točo je iz smeri Tržaškega zaliva zajela del Goriške, vendar poročil o škodi ni bilo. Drugod po Sloveniji so se v prvem delu poslabšanja lokalno pojavljali močnejši nalivi, brez večjih posebnosti. V vzhodni Sloveniji je ostalo večinoma suho.
Dopoldan in čez dan je bilo v večjem delu Slovenije spremenljivo oblačno, največ sonca pa je bilo v vzhodni polovici države, kjer so se temperature dvignile do 30 °C. Nad zahodno Slovenijo in območjem severnega Jadrana so začele nastajati nove nevihte, ki so se združevale v večji nevihtni sistem. Na južnem robu nevihtnega sistema, na območju severne Istre (HR) je nastala močna supercelična nevihta, ki je nato potovala v smeri Snežnika, Šentruperta, Sevnice, Rogaške Slatine, spodnjega Podravja in jugovzhodnega dela Prlekije, ter naprej na Madžarsko, kjer je oslabela.
Iz animacije radarske slike padavin (ARSO) lahko vidimo nastanek najmočnejše nevihtne celice nad severom Istre, ki je nato potovala v smeri severovzhodne Slovenije in Madžarske. Najmočnejša je bila med občinami Litija in občino Ormož, nato pa je v smeri Madžarske slabela.
Neurje je na svoji poti postreglo s silovitim do rušilnim nevihtnim pišem (downburst), ki je po naših ocenah lokalno presegel hitrost 130 km/h. Veter je odkrival in trgal strehe, podrl številna drevesa in lomil ter premetaval vse kar se je dalo. Nevihto je spremljala tudi uničujoča toča, ki je ponekod v celoti uničila letošnji pridelek, lokalno pa je padala tudi v velikosti jajca in v kombinaciji z močnim vetrom povzročala ogromno gmotno škodo na objektih.
Po do sedaj zbranih podatkih je bilo najhuje na območju občin Ormož, Markovci, Žetale, Gorišnica, Ivančna Gorica, Majšperk, Radeče, Laško, Rogaška Slatina, Rogaševci, Sevnica, Sveti Tomaž, Velika Nedelja, Šmarje pri Jelšah in Šentjur. Vreme je veliko težav povzročalo tudi po nekaterih drugih občinah po državi.
Spodnji video pa prikazuje stanje v Šentjanžu, v občini Sevnica, v času divjanja supercelične nevihte. Hvala Dejan Koprivc za poročanje.
Siloviti sunki nevihtnega piša so zrušili številne vinograde v Prlekiji. Fotografija prihaja iz Velikega Brebrovnika, na območju Jeruzalemskih goric. Foto: Biseri Prlekije
Če imate še kakšne informacije glede nedeljskih neurij nam jih lahko kadarkoli pošljete na [email protected] Hvala vsem za poročanje.
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.