Nad severnim Atlantikom in severno Evropo je obsežno območje nizkega zračnega tlaka z več cikloni. Nad Sredozemljem in južno Evropo je dokaj šibko območje visokega zračnega tlaka, ki vpliva na vreme pri nas. Vremenske fronte potujejo severno od Alp in na naše kraje ne vplivajo občutneje. Nad našimi kraji kraljujejo vetrovi zahodnih smeri, ki k nam prinašajo razmeroma topel in vlažen zrak. V nižjih plasteh ozračja piha jugozahodnik, v višjih pa zahodni in severozahodni veter.
Podobno vreme se bo nadaljevalo vse do torka. Prevladovalo bo spremenljivo, občasno tudi pretežno oblačno vreme. Jutranje temperature bodo v krajih z vetrom med 6 in 10 °C, v krajih brez vetra pa med -2 in 4 °C. Najvišje dnevne se bodo gibale med 8 in 13, na vzhodu Slovenije med 13 in 17 °C, lokalno kak dan tudi do okoli 18 °C.
Na karti so poleg izobar in podatkov meteoroloških postaj prikazane lege vremenskih front. Z modro barvo je označena hladna fronta, z rdečo topla fronta in z rožnato barvo okludirana fronta. Vir: www.dwd.de
V začetku prihodnjega tedna se bo preko Alp našim krajem približala hladna fronta, ki nas bo predvidoma prešla v torek zvečer. Padavine, ki se bodo sprva pojavljale v zahodni Sloveniji se bodo prehodno okrepile in razširile nad vso Slovenijo. Ohladilo se bo, zapihali bodo vetrovi severnih smeri, meja sneženja pa se bo posledično spuščala. V noči na sredo bodo padavine predvidoma že večinoma ponehale, najkasneje na jugovzhodu Slovenije. Glede na trenutne izračune meteoroloških modelov omembe vredne snežne odeje po nižinah ni pričakovati. Več informacij bo znanih tekom vikenda.
Od srede naprej vse kaže na to, da bi se nad zahodno Evropo okrepilo anticiklonsko območje in se nato razširilo nad srednjo Evropo. Posledično bi se nad našimi kraji temperature ponovno dvignile, prevladovalo pa bi stabilno, sončno vreme z občasno meglo po nižinah in kotlinah. Jutranje temperature bodo večinoma pod lediščem, dnevne pa nekaj stopinj celzija nad lediščem.
Graf prikazuje ansambelske izračune numeričnega meteorološkega modela GFS. Iz grafa razberemo temperaturo na višini, kjer zračni tlak znaša 850 hPa, in padavine. Izstopa termin v torek 4. 2. in noč na sredo 5. 4. Temperatura na višini 850 hPa bo ob prehodu fronte predvidoma padla za okoli 10 °C. Po tem poslabšanju se bodo temperature postopno ponovno dvignile nad dolgoletno povprečje. Vsaka krivulja prikazuje posamezen izračun modela GFS. Z oddaljenostjo termina se izračuni med seboj vse bolj razlikujejo kar nakazuje na povečanje možnosti odstopanja. Vir: wetterzentrale.de
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.