Nad osrednjim Sredozemljem je odcepljeno višinsko jedro hladnega zraka s plitvim ciklonom, ki se pomika nad Apeninski polotok in se približuje našim krajem ter bo jutri občutno vplivalo na vreme pri nas. Nad zahodno Evropo je območje visokega zračnega pritiska, ki sega tudi nad večji del srednje Evrope. Nad severnim Atlantikom in Skandinavijo so ciklonska območja. Vremenske fronte se zadržujejo daleč severno od nas.
Sinoptična karta Evrope in severnega Atlantika Vir: MeteoCentre
V noči na torek se bo oblačnost od juga zgostila. Ponekod se bodo začele pojavljati manjše krajevne padavine, ki jih bo proti jutru vse več. Najnižje jutranje temperature bodo od 10 do 13, na Primorskem, kjer se bo ponoči nekoliko okrepila burja, pa okrog 16 °C.
Čez dan bo spremenljivo do pretežno oblačno, občasno bo lahko ponekod za krajši čas tudi nekaj več sonca. Iz smeri Hrvaške bodo nad Slovenijo prihajale občasne padavine, deloma plohe. Ni izključena tudi kakšna nevihta z nalivi (preverite Prognozo neviht). Najvišje dnevne temperature bodo od 17 do 21, na Primorskem do okoli 24 °C.
Do srede zjutraj bodo padavine oslabele in v sredo dopoldan povsod ponehale. Oblačnost se bo tekom dneva postopno trgala. Ponekod bo pihal severovzhodnik. Jutranje temperature bodo od 12 do 16 °C, najvišje dnevne pa od 19 do 24, na Primorskem do 26 °C.
V četrtek in petek bo več sonca. Padavin ni pričakovati. Naši kraji bodo v četrtek še pod vplivom vzhodnih vetrov, v petek pa se bo vetrovna slika prehodno nekoliko spremenila. Čez vikend nas bo predvidoma prešla hladna fronta a več o tem v nadaljevanju tedna.
Izdano: 18. 5. 2020 ob 20.30
Velja: 19. 5. 2020 od 7.00 do 23.00
Smer pomikanja neviht: J -> S
Hitrost pomikanja neviht: zmerna do hitra
Predvsem v južni polovici države se bodo v torek pojavljale tudi občasne, lokalne nevihte. Te bodo bolj verjetne pozno popoldan in zvečer. Ob nevihtah so možni silovitejši nalivi in sunki vetra, lahko tudi manjša toča. Na skrajnem jugovzhodu Slovenije je možna tudi kakšna močnejša nevihta s silovitejšimi nalivi in točo. Nevihte bodo možne tudi nad območjem severnega Jadrana (Primorska, Furlanija, Istra).
Bolj pogoste nevihte in največjo verjetnost za nastanek močnejši nevihtnih celic pričakujemo na območju južnega dela centralne Hrvaške, kjer se bo po zadnjih izračunih nekaterih meteoroloških modelov, nabralo največ potencialne konvektivne energije, ki bo v kombinaciji z ostalimi dejavniki, vplivala na razvoj nevihtnih celic.
Opomba: Na naše kraje bo tokrat vplivalo višinsko jedro hladnega zraka, ki se bo nahajalo južno od nas. Ob takšnih postavitvah zračnih mas je napovedovanje vremena, še posebej ploh in neviht, najzahtevnejše in najmanj zanesljivo. Možna so večja odstopanja.
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.