Po nestrpnem spremljanju meteoroloških izračunov čez vikend, smo se v ponedeljek, 10. 6. odpravili na lov za nevihtami (“storm chasing”) v južni del Nemčije, na Bavarsko. V približno 18 urah smo prevozili okrog 1500 km in dobili želene rezultate. Po skoraj neprestanem lovu smo prestregli 2 močni in fotogenični supercelični nevihti in se nato, pozno zvečer podali nazaj proti Sloveniji.
Na lovu smo bili Aleš Rozman (Neurje.si), Jernej Lipovec (JL photo), Matej Štegar (VD Zevs), Marko Korošec (Severe Weather Europe, Weather-Photos.NET) in Gregor Vojščak
Nevihtne celice so se pomikale zelo hitro, zato smo morali biti zbrani in predvsem hitri. Ob vsakem postanku nismo imeli veliko časa, saj nas je nevihta hitro dosegla, zato je bil potreben hiter premik kilometre pred nevihto. Heličnost je dosegla 300 m2/s2, potencialna konvektivna energija je dosegala vrednosti med 2000 in 3000 J/kg ob 40-50 kt jugozahodnika na višini 500 hPa. Po vertikalnem preseku je veter lepo povijal po višini, pri tleh pa dosegal 10 kt iz vzhodne smeri. Iz smeri Alp se je spuščal južni veter. Pogoji so bili primerni tudi za nastanek tornadov.
Spremljali in zanašali smo se na meteorološke modele WRF-ARW, RAPID in Super HD
Ko smo se približevali Münchnu so bile celice nad območjem Švice že v razvoju in na poti proti jugu Nemčije. Ker je sprva kazalo, da bodo nevihtne celice potovale zahodneje od Münchna, smo se odpravili v smeri Ingolstadta, proti severu. Na poti tja se je nevihtna aktivnost na meji s Švico razvijala, prožile so se nove celice južneje od prvih. Po pregledu radarske slike padavin in slike udarov strel se odločimo obrniti nazaj proti jugu. Pot smo nadaljevali po regionalni cesti, preko Hohenwarta, proti jugozahodu. Na južnem delu nevihtnega sistema je nastala močna nevihta, ki je hitro kazala prve znake rotacije. Celica je vedno bolj zavijala vzhodno od ostalega sistema in se usmerila proti Münchnu. Odločimo se, da se pozicioniramo jugozahodno/zahodno od Münchna, kar je bila prava odločitev. Celica na poti proti jezerom Ammersee in Stambergersee pridobiva na moči. Karta debeline toče, ki deluje na podlagi odbojev radarske slike padavin, pa kaže, da bo nevihta postregla s točo večjega premera.
“Mrcina” se nam približuje, mi pa smo pozicionirani vzhodno od manjšega mesta Germering. Ob približevanju nevihte raste nivo adrenalina, strukture nevihte so vse lepše, kontrasti so bili izjemni. Opaziti je bilo tudi močno rotirajoč wall cloud, kar je nakazovalo na možnost nastanka tornada. Fotografije spodaj povedo dovolj.
Tik preden nas nevihta z debelo točo zadane, se zapeljemo severovzhodno od Münchna, kjer jo znova prestrežemo, naredimo par fotografij in nadaljujemo v smeri Landshuta.
Celica na poti proti severovzhodu prehodno izgubi na moči, vendar se ne da. Prestrežemo jo še dvakrat, nakar jo pustimo, da nadaljuje pot proti Češki in Poljski.
In še zadnji pogled na “Münchensko” nevihto, ki je v tem delu prehodno izgubila na moči.
Supercelica je preživela pot vse od Švice, preko Bavarske (Nemčija), Češke in Poljske, do Baltskega morja. Zares izjemno! Toča je v nekaterih delih uničevala avtomobile, strehe, fasade, … Nevihta je postregla z izjemnimi strukturami, za katerimi so se podili tudi številni nemški kolegi lovci na nevihte.
Naša prva nevihta je nadaljevala pot proti Baltskemu morju, mi pa smo preko radarskih slik padavin že spremljali nove nevihte južno od nas. Te so se pomikale v smeri mest Daggendorf in Passau ter naprej proti Češki. Avtocesto zapustimo na območju mesta Dingolfing in nadaljujemo pot vzhodno, v smeri Arnstorfa, kjer prestrežemo novo predstavo supercelic.
Nevihta nas na tem mestu ujame, mi nekaj časa še nadaljujemo pot v smeri češke meje, kjer celici za hip spet uidemo, naredimo par fotografij, nakar nas ujame in tako zaključimo izjemen lov na nevihte.
Na lovu smo bili Aleš Rozman (Neurje.si), Jernej Lipovec (JL photo), Matej Štegar (VD Zevs), Marko Korošec (Severe Weather Europe, Weather-Photos.NET) in Gregor Vojščak
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.