Po nevihtno dolgočasni pomladi se je junij za lovce na nevihte začel obetavneje. 3. 6. 2020 so se ustvarili pogoji za prvi resnejši lov na nevihte po Sloveniji. TUKAJ lahko preverite takratno prognozo neviht. V poznih dopoldanskih urah smo se dobili v Mariboru in nadaljevali pot proti Madžarski meji, kjer so se čez dan hitro začele prožiti pričakovane nevihte. Naša prva tarča je bila supercelična nevihta, ki je nastala severno od Goričkega in preko vzhodnega roba Prekmurja potovala v smeri Velike Polane in Hotize, kjer je kasneje postregla tudi s točo, močnejšimi sunki vetra in silovitim nalivom. Celico smo najprej prestregli na območju Radmožancev in Turnišča. Zaradi nizke relativne zračne vlage v spodnjih plasteh so bile baze zelo visoko, kljub temu je nevihta delovala dokaj fotogenično.
Nevihta nas to skoraj doseže, mi pa “pičimo” južneje od nje, da jo prestrežemo ponovno. Odpravimo se preko vzhodnega roba Prlekije do Središča ob Dravi, kjer spremljamo pot nevihte mimo nas, v smeri Čakovca. Nevihta je postregla s krasno dežno zaveso in pogledom na nevihtno nakovalo iz severozahodne smeri celice.
Nato se odpravimo v Podravje, na območje Markovcev pri Ptuju, kjer čakamo na novo priložnost. Severozahodno od Goričkega, v Avstriji nastane nova supercelična nevihta z bolje izrazitimi strukturami. Ponovno se podamo na pot proti Prekmurju, kjer na območju avtocestnega izvoza Vučja vas prestrežemo nevihto. Na Slovenski strani nevihta izgubi na strukturah, saj se pred njo začnejo prožiti številne plohe in nevihte, ki so omejile dotok toplega zraka v našo nevihto.
Celica nas doseže, mi pa ji v močnem nalivu sledimo v Podravje v upanju, da se še enkrat postavimo pred njo in jo prestrežemo. Žal nam zaradi slabe izbire ceste čez Slovenske Gorice to ni uspelo.
Nadaljujemo v smeri Celjske kotline. Ponekod je nastalo še nekaj močnejših nevihtnih celic, ki pa zaradi slabših pogojev za razvoj niso ponudile fotogeničnih struktur.
Meteorološki modeli so bili za večer enotni. Kazali so na nastanek nevihtnega sistema nad Furlanijo in severnim Jadranom, ki bo potoval v smeri Primorske. V želji po fotografijah strel se odpravimo na Socerb, kjer imamo krasen pogled na Tržaški zaliv in Trst z okolico. Po nekajurnem čakanju, tudi v družbi drugih lovcev na nevihte, dočakamo nevihtni sistem, ki je postregel z “dihjemajočimi” strelami, ki so udarjale na območje Trsta in v njegovo zaledje. Vrhunec večera je bil le 1600 m oddaljen udar CG strele v industrijski del Trsta, tik pred nami. Strela je poskrbela za vrhunsko mero adrenalina.
Reportaža na vremenskem forumu Zevs (Matej Štegar)
Na terenu smo bili Aleš Rozman, Jernej Lipovec, Matej Štegar in Domen Svetlin.
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.