Nad območjem severne Evrope prevladuje višinska dolina hladnega zraka z nekaj ciklonskimi območju, nad območjem Alp in jugovzhodne Evrope pa se zadržuje šibko območje visokega zračnega tlaka, ki bo v naslednjih urah oslabelo. Višinska dolina s hladno fronto se bo s severa Evrope počasi spuščala proti jugu in jugovzhodu. Ostra frontalna meja med toplim in hladnim zrakom bo danes tekom dneva potovala preko Nemčije in jutri dosegla Alpe.
Danes čez dan bo po večini še delno do pretežno jasno in vroče, najvišje dnevne temperature bodo po nižinah dosegle 30 do 33 °C. Nekaj več oblačnosti bo v zahodni polovici države. Tekom dneva bo predvsem v hribovitih predelih ter v južni Sloveniji že možno proženje ploh in neviht, zlasti na Kočevskem in Dolenjskem. Popoldne bodo nevihte začele nastajati nad območjem južnih Alp v Italiji in Avstriji. Zaradi izjemnih pogojev za nastanek močnih neviht zahodno od nas, v vzhodnem delu Padske nižine (Furlanija – Julijska Krajina), se bodo nevihte z območja Karnijskih in zahodnih Julijskih Alp začele širiti proti jugovzhodu in jugu v pogoje, kjer sovpada 2000-3000 J/kg razpoložljive konvektivne potencialne energije z vetrovnim striženjem nad 20 m/s v plasti 0-6 km. Zaporna plast bo do popoldneva zadrževala konvekcijo. Nevihte se bodo tam po začetnem razvoju v poznih popoldanskih in večernih urah združevale v nevihtne sisteme, predvsem na južnem robu pa se v bolj izoliranem okolju lahko razvijejo tudi supercelične nevihte. Z ravninskega območja zahodno od Slovenije ali neposredno z območja Julijskih Alp lahko močne nevihte zanese nad zahodni del države, predvsem na Goriško in spodnje Posočje, kjer bodo pogoji za razvoj močnih neviht najbolj ugodni. Nekaj neviht, lahko močnejših, je možnih tudi drugod v zahodni in deloma severni Sloveniji (ob meji z Avstrijo), predvsem nad hribovitimi območji, kjer bo več možnosti za njihovo proženje. Ni izključena tudi kakšna nevihta na Štajerskem in v Prekmurju.
Ob pojavu močnejših neviht obstaja velika verjetnost za nastanek debelejše toče, močnih sunkov nevihtnega piša in intenzivnih nalivov.
Nekateri regionalni meteorološki modeli v noči na nedeljo predvidevajo nastanek nevihtnega sistema nad severno Italijo, ki bi prepotoval severni Jadran in dosegel slovensko obalo. Ob uresničitvi takšnega scenarija obstaja velika verjetnost močnih sunkov zahodnega/severozahodnega vetra ob prihodu nevihtnega sistema ali linije z morja, ter močnih nalivov. Nevihtni sistem bi nato potoval v notranjost, a postopno slabel.