Izdano: 2. 10. 2020 ob 14.15
Velja: 3. 10. 2020 od 11.00 do 24.00
Smer pomikanja neviht: J/JZ-S/SV (fronta Z-V)
Hitrost pomikanja neviht: hitra
Vremenska slika nad Evropo in Slovenijo
Nad zahodno Evropo je globoko ciklonsko območje z vremenskimi frontami in posledično pestrim vremenom. Nad severovzhodno Evropo, daleč od nas, je območje visokega zračnega tlaka. Od zahoda nas bo jutri, preko Alp in severne Italije dosegla hladna fronta, ki ob poskrbela za pestro vremensko dogajanje nad nami in našo okolico. Pred tem nad našimi kraji pihajo vetrovi jugozahodne smeri, ki k nam prinašajo toplejši in vlažen zrak.
Podrobnejša napoved razvoja vremena pri nas
Zvečer in ponoči se bo oblačnost postopno trgala, v višinah se bo krepil južni do jugozahodni veter. Jutri zjutraj bo v večjem delu Slovenije delno jasno, na vzhodu tudi pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 16, ob morju okoli 20 °C. Zgodaj dopoldan se bo na zahodu oblačnost začela zgoščati, nad severno Italijo se bodo začele pojavljati padavine. Čez dan bo zahodno Slovenijo dosegla vremenska fronta s padavinami. Slednje se bodo okrepile in se popoldan preko Slovenije širile proti vzhodu. Skrajni vzhod Slovenije bodo vremenska fronta dosegla šele v poznejših večernih urah. Najvišje dnevne temperature bodo v zahodni in osrednji Sloveniji od 18 do 23 °C, v vzhodni Sloveniji pa od 23 do 26, lokalno na skrajnem vzhodu Slovenije, ob meji s Hrvaško do okoli 27 °C.
Topli in vlažni vetrovi južnih smeri bodo nad območjem severnega Jadrana in širšo okolico poskrbeli za precejšnjo zalogo razpoložljive potencialne konvektivne energije (CAPE), zaradi katere se bodo ob prehodu fronte marsikje, predvsem pa v bližini morja, pojavljale tudi nevihte. Ob nevihtah bodo lokalno možni močnejši, dolgotrajnejši nalivi in sunki nevihtnega piša. Ni izključen tudi pojav manjše toče ali sodre. Najbolj burno vremensko dogajanje pričakujemo na jugozahodu Slovenije. Največ padavin bo predvidoma padlo v severozahodni Sloveniji, na Notranjskem in v delu Primorske. Ob močnejših, dolgotrajnejših nalivih lahko lokalno hitro in močneje narastejo manjše reke, potoki in predvsem hudourniški vodotoki. Ti lahko na izpostavljenih območjih poplavljajo.
Zvečer, ko bo vremenska fronta dosegla vzhodno Slovenijo, bodo ob nevihtah predvsem v Prekmurju, Prlekiji in v Podravju možni močnejši sunki nevihtnega piša.
Zaradi okrepljenih vetrov južnih smeri in padanja zračnega tlaka bo plimovanje morja jutri med 9. in 13. uro povišano. Morje lahko ob tem poplavi izpostavljene nižje ležeče dele obale, po napovedih Agencije RS za okolje v višini do okoli 30 cm.
Ozračje se bo v zahodni Sloveniji umirilo že jutri popoldan, do druge polovice noči na nedeljo pa bo fronta prešla tudi skrajni vzhod Slovenije in nadaljevala svojo pot na Madžarsko, vzhod Hrvaške in nad Srbijo.