V takšnih situacijah, kot smo ji priča nocoj, se nad Slovenijo oblikuje značilen “klin hladnega zraka”. Vzrok temu je dotok toplejšega zraka v srednjih plasteh (topla fronta). Slovenija se zaradi bližine ciklona in njegove poti proti vzhodu/jugovzhodu nahaja na frontalni meji (meji med toplim in hladnim zrakom). Bolj proti vzhodu je zaradi tople fronte tok toplega zraka od juga močnejši kot na zahodu države, poleg tega pa je osrednji in predvsem severozahodni del “zaščiten” z Alpsko-dinarsko pregrado, kjer je hladen zrak “zataknjen” in ga zato toplejši zrak težje izrine.
V vzhodni Sloveniji se bo v višjih plasteh ozračja temperatura dvignila nad ledišče, zato bosta tam tekom noči možna poledica in žled. Pri tleh bo temperatura ves čas pod lediščem. Enako velja za del Primorske in predvsem območje na prehodu iz Notranjske na Primorsko. Največja verjetnost za žled in poledico bo v Prekmurju, Prlekiji ter v vzhodnem Podravju. Pojavi se lahko tudi v delu Posavja, na vzhodu Haloz ter v Beli Krajini. Na zahodu bodo “vroča” območja predvsem na Krasu ter v krajih ob dinarski pregradi, ki mejijo na Primorsko. Drugod po državi bo ves čas snežilo.
Animacija kart prikazuje predvideno obliko vremena. Modra barva prikazuje sneg, zelena dež, rdeča pa leden dež, žled. Animacija prikazuje predvideno stanje vremena med polnočjo in 10. uro dopoldan. Gre za izračun visokoresolucijskega meteorološkega modela COSMO-D2. Možna so odstopanja, zato karte nikar ne smemo jemat dobesedno. Vir prikaza: kachelmannwetter.de
Padavine so se od juga izrazito okrepile, ponekod močno sneži. Takšno stanje bo vse do jutranjih ur, ko bo sneženje od zahoda postopno slabelo. Do takrat bo ponekod v zahodni in osrednji Sloveniji zapadlo še od 15 do 25 cm novega snega, lokalno tudi več. Drugod ga bo še zapadlo med 5 in 15 cm, lokalno več, na skrajnem severovzhodu države pa tudi manj. Jutranje temperature bodo od -1 do -4 na Primorskem okrog 4 °C.
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.