Večji del Slovenije je danes zasnežilo. Snežna pošiljka sicer ni bila obilna, a je bila zimska idila marsikje krasna, saj so se temperature zjutraj po večini države spustile malenkost pod ledišče. Največ snega je zapadlo na Koroškem, Štajerskem, v Prekmurju ter ponekod na Dolenjskem in v delu Gorenjske (od 5 do 15 cm), najmanj pa na Notranjskem in v osrednji Sloveniji, kjer ponekod ni zapadlo niti centimeter snega. Zelena je ostala seveda tudi Primorska.
Snežna odeja se bo obdržala do torka, nato pa bodo nad našimi kraji zapihali toplejši vetrovi zahodnih smeri, pri tleh jugozahodnik, ki bodo občutno dvignili temperature. Pod vplivom zahodnih vetrov bomo nato predvidoma do konca tedna.
Ciklon, ki nam je danes prinesel sneg bo oslabel in se pomaknil nad vzhodno Evropo. Nad Atlantikom, zahodno od Britanskega otočja, se bo poglobilo ciklonsko območje, ki bo proti jugozahodnemu robu Evrope potisnilo hladnejši zrak. Nad Iberskim polotokom bo sredi tedna nato nastalo novo ciklonsko območje, ki se bo poglobilo in počasi pomikalo proti Alpam. Naši kraji bodo v torek popoldan padli pod vpliv toplejših vetrov zahodne ali jugozahodne smeri. Dnevne temperature se bodo lahko v drugi polovici tedna, predvsem v vzhodni Sloveniji, dvignile do okoli 15 °C. Tudi jutranje temperature bodo od srede naprej v glavnem nad lediščem. Sprva bo še precej sonca, nato pa bo oblačnost iz dneva v dan vse gostejša. Možne bodo tudi padavine, v glavnem v obliki dežja.
Nova ohladitev bo možna po 7. februarju, vendar je do takrat, glede na pestrost zračnih mas nad Evropo, še predaleč za kakršnekoli zanesljivejše napovedi.
Ansambelski izračuni meteorološkega modela GFS. Iz grafa lahko razberemo temperaturo zraka na nadmorski višini, kjer zračni tlak znaša 850 hPa (cca. 1500m) in padavine glede na termin od danes do 16. februarja. Vsaka krivulja predstavlja posamezen izračun meteorološkega modela na podlagi določenih vzhodnih podatkov. Bela, krepka krivulja prikazuje povprečje vseh izračunov. Z oddaljenostjo termina so krivulje vse bolj razpršene, kar pomeni da je napoved vse manj zanesljiva. Iz grafa lahko razberemo izrazitejšo otoplitev v prihodnjih dneh in to, da je po 7. februarju trenutno možno prav vse. Od zelo občutne ohladitve do nadaljevanje odjuge. Vir prikaza: wetterzentrale.de
Podrobnosti o drugi polovici tedna bomo objavili predvidoma v torek ali sredo. Spremljajte nas.
Napoved pripravil: Aleš Rozman
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.