Danes zjutraj je Slovenijo dosegel vpliv višinskega jedra hladnega zraka, ki se je našim krajem približalo od zahoda. Ozračje je tako bilo danes zelo nestabilno, okrepili pa so se tudi vetrovi, ki so v kombinaciji z veliko zalogo potencialne konvektivne energije poskrbeli za razvoj močnih neviht in krajevnih neurij.
Že zgodaj dopoldne je Primorsko iz smeri Italije dosegel sistem neviht z nalivi. Pred njim so se nad zahodno Slovenijo pojavile nove nevihte, ki so se razbesnele v smeri Zgornje Savinjske doline in Koroške. Sistem neviht iz Italije se je nad Slovenijo postopno krepil in se pomikal proti vzhodu (Hrvaški, Madžarski). Lokalno so nastajala močna neurja s silovitimi, dolgotrajnejšimi nalivi, sunki vetra in točo, ki pa na srečo po naših podatkih nikjer ni dosegla večjih dimenzij. Kljub temu je toča lokalno poškodovala ali uničila poljščine.
Največ težav so povzročali močni, dolgotrajnejši nalivi. Ponekod je v zelo kratkem času padlo preko 50 mm dežja, posledično pa so narasli hudourniški vodotoki. Voda je ponekod zalivala pritličja hiš in kleti, zalite pa so bile tudi številne ceste in podvozi. Neurja so se najbolj razbesnela v občinah Velenje, Mozirje, Polzela, Ivančna Gorica, Trebnje, Sevnica, Krško, Rogaška Slatina, Podčetrtek, Kamnik, Dol pri Ljubljani, Trzin, Domžale, Gornji Grad, …
Največ dežja je padlo na območju Gornjega Grada (78,6 mm), Rogaške Slatine (48,7 mm), Podčetrtka (60,3 mm), Krvavca (60,3 mm), Trebnjega (42,9 mm), Kadrencev (54,5 mm), Velenja (50,2 mm), Vodic (60,4 mm) ter na območju Lisce (51 mm) in Kuma (56 mm). Gre za podatke iz samodejnih meteoroloških postaj Agencije RS za okolje. Lokalno je na nekaterih območjih lahko padlo še več padavin. Glavnina padavin, ki jo vidimo na spodnji karti je padla znotraj ene ure!
Zaradi nenadnih in obilnih padavin se je v nekaterih delih Slovenije prehodno povečala nevarnost zemeljskih plazov. Tako je na območju Kamniške Bistrice čez dan plaz zasul 2 avtomobila, nekaj manjših plazov pa se je sprožilo tudi drugod po Sloveniji.
Zaradi silovitih nalivov je bila cesta Šentanel – Prevalje danes popoldan nekaj časa težko prevozna ali neprevozna. Narasli hudourniški vodotoki del ceste zasuli z blatom, lesom in kamenjem.
— Neurje.Si (@NeurjeSi) June 22, 2019
Hvala Aleš Krautberger za poročanje. pic.twitter.com/trHFlX22sB
Pogoji za nastanek in razvoj neviht so bili danes idealni tudi za rast superceličnih neviht. Kombinacija ugodnega vetrovnega profila in zaloge potencialne konvektivne energije je poskrbela za možnost nastanka močnih superceličnih neviht, ki bi lahko postregle tudi z debelo točo. Debelejše in večje toče na srečo ni bilo nikjer.
Pogled na današnjo supercelično nevihto v okolici Ivančne Gorice. ⛈
— Neurje.Si (@NeurjeSi) June 22, 2019
Hvala Uroš Vidmar za poročanje. pic.twitter.com/PBCcJYamfR
Siloviti nalivi ob neurjih ponekod po državi povzročajo težave. Lokalno ob neurjih naraščajo hudourniški vodotoki.
— Neurje.Si (@NeurjeSi) June 22, 2019
Video naraslega hudournika prihaja iz kraja Draga pri Šentrupertu, na Dolenjskem.
Hvala Darko Golob za poročanje. pic.twitter.com/LCY0dTQb07
Toča v okolici Velenja, danes čez dan. Močni nalivi so povzročali težave, toča pa je po poročanjih lokalno uničila letošnji pridelek.
— Neurje.Si (@NeurjeSi) June 22, 2019
Hvala Monika Ramšak za poročanje. pic.twitter.com/Zz9Hlhi9YW
Prilagamo še nekaj radarskih slik padavin v času prehajanja nevihtnega sistema čez Slovenijo.
Da smo bili priča zares pestremu nevihtnemu dnevu priča karta udarov strel, iz katere lahko razberemo smer pomikanja sistema neviht ter na katerih območjih po Sloveniji je bilo dogajanje najbolj pestro.
Danes zjutraj smo izdali napoved pred močnimi neurji. Na srečo smo se izognili le debeli toči, največ težav so namreč povzročali močni, siloviti nalivi. Prognozo neviht si lahko ogledate TUKAJ.
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.