Nad osrednjim delom Evrope se nahaja vremenska fronta, ki se vije od Francije, preko Nemčije, Avstrije, Madžarske, proti vzhodu Evrope. Nad južnim Sredozemljem je šibko območje visokega zračnega pritiska, ki slabi. Nad zahodnim delom Skandinavije se krepi anticiklon. Zahodno od Francije, nad Atlantikom, se nahaja odcepljeno višinsko jedro hladnega zraka, ki skrbi za dokaj nestabilno ozračje v večjem delu zahodne in jugozahodne Evrope. Nad jugozahodno, zahodno in delom srednje Evrope se pojavljajo številne plohe in manjše nevihte.
Sinoptična karta Evrope in severnega Atlantika (MeteoCentre)
Vremenska fronta, ki se nahaja severno od nas, bo že nocoj (v soboto zvečer) deloma vplivala na vreme v Prekmurju, na Koroškem in Štajerskem. Iz smeri Avstrije lahko zvečer in v noči na nedeljo del severovzhodne Slovenije oplazi kakšna manjša ploha ali nevihta.
Zjutraj in dopoldne bo v večjem delu Slovenije še večinoma sončno. Nekaj več oblačnosti bo na severovzhodu Slovenije. Ponekod bo pihal šibak jugozahodnik. Najnižje jutranje temperature bodo od 4 do 10 °C. Čez dan bo sprva nad hribi severne Slovenije začela nastajati oblačnost, ki je bo v drugi polovici dneva vse več. Proti popoldnevu se bodo v severovzhodni, deloma tudi v severni Sloveniji, začele pojavljati plohe in posamezne nevihte, ki se bodo zvečer in v noči na ponedeljek prehodno razširile nad večji del Slovenije, a bo količina padavin v večjem delu Slovenije zelo majhna. Ob prihodu hladne fronte bo zapihal okrepljen severovzhodnik. Ta lahko prehodno na izpostavljenih mestih vzhodne Slovenije, v sunkih lokalno doseže hitrost okoli 70 km/h. Na Primorskem, kjer bo skozi prihajajočo poslabšanje ostalo suho, bo v noči na ponedeljek zapihala šibka do zmerna burja.
Predvsem na Koroškem in Štajerskem lahko lokalno nastane kakšna manjša nevihta z močnejšim nalivom in sodro ali manjšo točo. Napoved neviht bomo izdali v nedeljo, v dopoldanskem času – Spremljajte TUKAJ.
Karta prikazuje predvideno skupno količino padavin med nedeljo zjutraj in ponedeljkom zjutraj. V večjem delu Slovenije bo količina padavin zanemarljiva. V zahodni in osrednji Sloveniji bo ostalo večinoma suho oz. bo padavin zelo malo. Največ dežja bo padlo v severovzhodni Sloveniji, predvidoma večinoma od 10 do 20 mm.
V prvi polovici prihodnjega tedna se bo nad Sredozemljem prehodno razširilo območje nizkega zračnega pritiska z nestabilnim vremenom, nad Skandinavijo pa se bo okrepil anticiklon. Naši kraji se bodo nahajali na južnem robu anticiklona, ki bo severno od nas, zato bomo pod vplivom vzhodnih vetrov. V drugi polovici tedna se bo vremenska slika predvidoma spremenila.
Še pred dnevi je kazalo, da bo prihodnji teden bolj oblačen, možne pa bi bile tudi padavine. Zadnji izračuni pa žal kažejo, da tudi prihodnji teden izdatnejših padavin ni pričakovati. Prevladovalo bo večinoma sončno in suho vreme. V prvi polovici tedna bo več oblačnosti v južni polovici Slovenije, več sonca pa na severu. Občasno bo pihal veter severovzhodne ali vzhodne smeri. Nad našimi kraji bo v višinah prehodno hladnejši zrak. Na višini, kjer zračni tlak znaša 850 hPa (pribl. 1500 m) bo temperatura znašala okoli 0 °C. Zaradi vetra vzhodnih smeri, ki bo preprečeval nočno občutno ohlajanje zraka, pozebe na srečo tokrat nikjer ni pričakovati. Jutranje temperature se bodo v večjem delu Slovenije gibale med 1 in 7 °C, dnevne pa sprva do okoli 17 °C, v drugi polovici tedna pa bodo le te postopno spet dosegle in najverjetneje tudi presegle mejo 20 °C.
Predvidena postavitev vremenskih sistemov nad Evropo in severovzhodnim Atlantikom, v torek zjutraj. Gre za izračun meteorološkega modela GFS. Z modrimi puščicami smo označili smer vremenskega toka v višinah. Vir: wetterzentrale.de
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.