V gorah in po večini alpskih dolin letošnja zima ne “skopari” s snegom. Ponekod je snežna odeja najdebelejša v zadnjih desetletjih. Na Pokljuki je snežna odeja debela okrog 2 metra. Sneg dobesedno odstranjujejo z bagerji in traktorji. V Kranjski Gori in okolici snežna odeja meri okrog 100 cm, na Kredarici pa je snežna odeja debela že 420 cm. Prelaz Vršič, kjer je snega okrog 180 cm, je zaprt. Na Voglu snežna odeja meri 265 cm. Debela snežna odeja prekriva tudi Karavanke in Kamniško-Savinjske Alpe. Na Krvavcu imajo 128 cm debelo snežno odejo, na Zelenici v Karavankah 213 cm, na Pohorju in Uršlji Gori pa okrog 75 cm. V Logarski dolini je 65 cm snega, na Kumu in Hočkem Pohorju okoli 55 cm.
Odvažanje odvečnega snega na Pokljuki. Foto: Aleš Rozman
Po večini nižin Slovenije je medtem snežna odeja zelo tanka ali pa je sploh ni. Kljub temu tanka snežna odeja vztraja, saj so temperature vseskozi zimske in tako bo tudi v prihodnjem tednu.
Alpske doline kar kličejo po obisku in zimskih radostih na snegu, zato smo bili, kljub vsem omejitvam, v zadnjih vikendih priča gneči po vseh turističnih krajih na območju Alp. Gneča je dosegla vrhunec to soboto, ko je ponekod prihajalo tudi do prometnega kaosa.
V zadnjih tednih smo bili vseskozi pod vplivom višinskih vetrov zahodnih in južnih smeri, ki so nad naše kraje prinašali zelo vlažen zrak. Hkrati smo se nahajali na meji med toplim in hladnim zrakom, zato smo bili ob približevanju ciklonov deležni temperaturno mejnih situacij, ki so bile za severozahod Slovenije, predvsem za Zgornjesavsko dolino ugodne za obilno sneženje, drugod pa so bile temperature po nižinah nekoliko previsoke za sneženje, zato je deževalo. Meja sneženja je vseskozi bila nad okoli 900 m nadmorske višine, zato je kraje nad to višino povsod obilno zasnežilo.
Največ pozornosti je pritegnila debela snežna odeja v Zgornjesavski dolini. Ta je namreč najdebelejša v januarju od leta 2001, ponekod pa nekaterih dolinah pa je ta najdebelejša v zadnjih desetletjih. V sredo smo se tudi mi odpravili preverit kakšno je stanje na območju Pokljuke in Kranjske Gore. Spodaj prilagamo nekaj fotografij izjemne idile in prave zimske pravljice, ki vlada na Pokljuki in v Kranjski Gori.
Foto: Aleš Rozman, Neurje.si
Ljubitelj vremenskih pojavov, predvsem izstopajočih nevihtnih oblakov. Lovec na nevihte. Ljubiteljski fotograf.